Raciborski Sanepid odnotował śmiertelne ofiary COViD-19 [RAPORT]
1088,98 - taką zapadalność na COViD-19 na 100 tys. mieszkańców odnotował w zeszłym roku w naszym powiecie raciborski Sanepid. To wciąż najczęściej występująca choroba zakaźna. Wciąż też, niestety, zbiera śmiertelne żniwo.
- Do szybkiej identyfikacji wirusa, w znacznym stopniu przyczyniła się powszechna dostępność testu antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 - informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu. Zapadalność spadła z 6541,70 do 1088,98 na 100 tys. mieszkańców (-83,35%).
- Na terenie powiatu raciborskiego w roku 2023 zgłoszono 1085 przypadków zachorowań na COVID -19, z czego 80 osób wymagało hospitalizacji. Z powodu ciężkiego przebiegu choroby zmarło: 5 mieszkańców powiatu (w roku 2022 zmarły 84 osoby). Do wszystkich przypadków zgłoszonych przez placówki opieki medycznej sporządzono w systemie SEPIS wywiady epidemiologiczne - dodaje PSSE.
- Koronawirus cały czas mutuje, w efekcie powstaje bardzo wiele wariantów. Większość z nich ginie, jednak część potrafi zdominować swoje środowisko. Od 2022 roku dominującym wariantem na świecie stał się superwariant Omikron, charakteryzujący się wyższą zakażalnością, ale wywołujący chorobę o łagodniejszym przebiegu klinicznym. W międzyczasie pojawiło się kilka subwariantów Omikrona, a od stycznia 2023 roku dominującym subwariantem zarówno w Polsce, jak i na świecie był wariant XBB.1.5 Kraken - czytamy w raporcie PSSE za 2023 r.
- W przebiegu infekcji Krakena występowały przede wszystkim objawy grypopodobne. Chorzy zmagający się z nowym wariantem najczęściej doświadczali następujących objawów: gorączka, dreszcze, ból gardła i głowy, ból mięśni, zmęczenie, katar. Rzadziej, ale również obserwowane objawy to: brak apetytu, biegunka, wymioty, duszności. Ciekawym aspektem nowego wariantu był również powrót pewnych dolegliwości znanych z wcześniejszych infekcji, takich jak utrata węchu i smaku - dodano.
Ze względu na łagodniejszy przebieg choroby, niższą śmiertelność oraz znaczny odsetek osób posiadających odporność (dzięki szczepieniom lub przebyciu infekcji) WHO ogłosiła 5 maja 2023 roku koniec pandemii COVID-19, przechodząc do etapu endemii.
W Polsce, od 1 lipca 2023 roku, zniesiono stan zagrożenia epidemiologicznego i związane z nim restrykcje, w tym obowiązek noszenia maseczek w placówkach opieki zdrowotnej. - Niemniej jednak nowy wariant covid nadal stanowi poważne zagrożenie, szczególnie dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka. Dlatego też, mimo przejścia do fazy endemii, konieczne jest stałe monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w celu skutecznej kontroli choroby - ostrzega Sanepid.
Warto również pamiętać o podstawowych środkach ostrożności, takich jak higiena rąk, noszenie maseczek w miejscach o zwiększonym ryzyku, czy utrzymanie dystansu społecznego oraz możliwości szczepień. Nowa szczepionka białkowa Nuvaxovid firmy Novavax dostępna od 6 grudnia 2023 roku, została zaprojektowana specjalnie z myślą o podwariancie XBB.1.5.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz