Raciborzanin Andrzej Białas odznaczony przez Prezydenta RP
2 maja, w Dniu Flagi Polskiej oraz w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, Andrzej Białas został odznaczony w Belwederze przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Raciborzanin otrzymał go za wybitne zasługi w działalności na rzecz pojednania polsko-niemieckiego, za dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy o losach polskich pracowników przymusowych na terenie III Rzeszy. Prezydent Andrzej Duda uhonorował również siedmiu innych działaczy polonijnych z: Brazylii, Szwecji, USA, Ukrainy i Węgier.
- To święto Polaków i Polonii jest także podziękowaniem ze strony Rzeczypospolitej za ich wkład w wolną, suwerenną, niepodległą Polskę oraz za ich pamięć o Polsce. Pamiętamy o tym, bo wiemy, że był to efekt dziesięcioleci zabiegów, że był to efekt przelanej wcześniej na wielu frontach II wojny światowej krwi wszystkich tych, którzy oddali za Polskę życie, walcząc najczęściej na obcej ziemi, a potem tułając się po świecie. Spotykamy się tutaj, w Warszawie, po to, by powiedzieć „dziękuję” – mówił prezydent. W uroczystości wzięła udział kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Andrzej Białas urodził się w Raciborzu. Przed emigracją do Niemiec mieszkał i pracował w Samborowicach jako nauczyciel wychowania fizycznego. Od 1988 roku zamieszkuje we wschodniej części Bawarii. Jest pasjonatem historii. Od lat poszukuje śladów i powiązań historycznych pomiędzy Polską a Bawarią. Odtwarza i dokumentuje losy polskich pracowników przymusowych. Jest autorem licznych publikacji oraz współpracuje z czasopismami polonijnymi, takimi jak: „MM-moje miasto” przy Polskim Konsulacie w Monachium, Polską Agencją Informacyjną, Polonią Viva oraz z regionalnymi gazetami niemieckimi. Jest także autorem publikacji regionalnej historii Samborowic na łamach naszraciborz.pl W 2019 roku został odznaczony medalem honorowym „Bene Merito”, a w 2021 roku otrzymał Nagrodę Związku Polaków w Kalabrii w kategorii Nauka i Edukacja jako Polak Roku – wybrany spośród organizacji polonijnych z całego świata. W grudniu 2023 roku zdobył główną nagrodę w konkursie historycznym „Z naszych dziejów 1863”. Ponadto, organizuje liczne polsko-niemieckie spotkania z młodzieżą, wykłady, uroczystości oraz dni pamięci, przyczyniając się do rozwoju i wymiany kulturalnej pomiędzy Polską a Niemcami.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany