Zamkowa noc z muzyką lat 20. i 30. oraz kryminalnymi historiami w tle [ZAPROSZENIE]
Już 31 maja na Zamku Piastowskim koncert pt. „Powróćmy jak za dawnych” lat oraz kryminalne opowieści z dawnych wieków. Zaczynamy o godz. 20:00. Wybrzmią największe przeboje lat 20. i 30. w doskonałym wykonaniu Sabiny Olbrich-Szafraniec i historie o niegodziwościach sprzed wieków. Na koniec niespodzianka. Na wydarzenie zapraszają Powiat Raciborski i Zamek Piastowski w Raciborzu.
Powróćmy jak za dawnych lat to koncert najpiękniejszych piosenek z dawnych lat w wykonaniu Todo Trio. Któż nie zna takich melodii jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Już taki ze mnie zimny drań”, przebojów śpiewanych przez Eugeniusza Bodo, Mieczysława Fogga czy Hankę Ordonównę. Te i inne kompozycje znakomitych kompozytorów jak H. Wars, J. Petersburski, J. Wasowski, G. Gardel, S. Joplin, J. Bock usłyszymy w nowych, atrakcyjnych aranżacjach na trio stroikowe, który tworzą muzycy Filharmonii Śląskiej - Agata Brachman - flet, Dariusz Jursza - klarnet, Dawid Smykowski - fagot. Utwory wokalne wykona sopranistka - Sabina Olbrich-Szafraniec.
O zbrodniach sprzed wieków opowiedzą dr Joanna Stojer-Polańska oraz Grzegorz Wawoczny, oboje Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu. Będzie m.in. o krewkim księciu raciborskim Janie Żelaznym, otruciu księcia Henryka IV Probusa, raciborskim procesie czarownic, sprawach z przełomu XIX i XX wieku i słynnym wampirze, którego miano widzieć w Ratibor. Dane historyczne zostaną skonfrontowane z wiedzą kryminalistyka.
A kiedy zmrok zapadnie... To już niespodzianka dla tych, którzy postanowią spędzić piątkowy wieczór na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Podstawowe informacje:
31 maja 2024, Dom Książęcy, początek wydarzenia o godz. 20.00, czas trwania około 2,5 godziny. Wstęp bezpłatny.
Liczba wejściówek ograniczona! Można je pobrać w zamkowym Punkcie Informacji Turystycznej (budynek słodowni) w godzinach od 10.00 do 18.00 do wyczerpania limitu. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwie wejściówki.
Dr hab. Sabina Olbrich-Szafraniec, prof. UŚ. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatką I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Edwarda Griega w Gdańsku, wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem oraz stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Uczestniczyła w krajowych i międzynarodowych kursach wokalnych oraz festiwalach m.in. w Weimarze, Bayreuth, Braunschweigu, Bydgoszczy, Cieszynie.
W jej dorobku są liczne recitale pieśni i koncerty oratoryjne. Zadebiutowała w roku 1995 partią tytułową w musicalu Evita A.L. Webbera w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W latach 1998–2017 solistka Opery Śląskiej w Bytomiu. W jej repertuarze znajdują się partie z oper Don Giovanni, Wesele Figara, Faust, Carmen, Borys Godunow, operetek Wesoła wdówka, Zemsta nietoperza, Księżniczka czardasza, musicali Evita, Człowiek z La Manchy, Pocałunek Kobiety Pająka, Zorba, Phantom, My fair Lady.
Od 2002 pedagog śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. W roku 2004 uzyskała tytuł doktora w dziedzinie sztuki muzycznej, specjalność wokalistyka zaś w roku 2018 stopień doktora habilitowanego. Od roku 2010 związana z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, gdzie pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie.
Związana ze śląskim środowiskiem muzycznym podejmuje szereg inicjatyw, których celem jest ożywienie życia muzycznego lokalnej społeczności. Koncertuje w kraju i za granicą.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz