Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 czerwca 202415:34

LKS Studzienna świętuje 120-lecie. To najstarszy klub w regionie

LKS Studzienna świętuje 120-lecie. To najstarszy klub w regionie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W urodzinowe obchody wpisała się dziś, 02.06., w południe Msza św. w miejscowym kościele, a potem akademia na sali gimnastycznej przy Urbana. Starszy od miejscowego klubu był tylko założony w 1903 r., nieistniejący już SV Ratibor 03.

Tradycje sportu w Studziennej (dawniej Studen, Ratibor-Süd, od 1927 r. to dzielnica Raciborza) są starsze. Piotr Sput w książce pt. Z dziejów raciborskiego sportu wspomina o powstałym w 1902 r. Turn- und Spielverein „Studzienna”. Miejscowi działacze przyjmują, że ich klub (obecnie LKS Studzienna) powstał wiosną 1904 r. W tym czasie powstała m.in. SL Benfica, FC Schalke 04 Gelsenkirchen, Austriacki Związek Piłki Nożnej (ÖFB) i Fédération Internationale de Football Association, czyli FIFA. Manchester City F.C. zdobył pierwszy w swej historii Puchar Anglii po zwycięstwie w finale 1:0 nad Bolton Wanderers F.C.

Był to okres początków sportu klubowego na ziemi raciborskiej. ZW 1954 r. hucznie obchodzono 50-lecie klubu. Grono założycieli studzieńskiego sportu tworzyli: Karol Witeczek, Teodor Boruś i Karol Paszek a także Emil Rieger, Robert Wollnik, Phillip Schymitzek, Franz Borus, Heinrich Kostka, Aloys Rzytki, August Schwarzer, Johann Machowski, Paul Kostka, Johann Koczy, Paul Gradalla, Wilhelm Jurytko, Józef Piechaczek i Paweł Raczek. I wojnę światową przeżyli tylko Jurytko, Witeczek, Piechaczek i Raczek. Dwóch pierwszych, po Valentinie Steuer, było prezesami klubu.

Przed II wojną światową w Studziennej zajmowano się grą w palanta, kolarstwem, rajdami rowerowymi, piłką rowerową, biegami ulicznymi i lekkoatletyką kobiet oraz mężczyzn. W 1925 r. w Raciborzu odbywała się I Górnośląska Olimpiada. Studzienna miała w niej swój epizod. Znajdowało się tu lądowisko dla samolotów. Przywiozły one z Gliwic pałeczki do ponad 200-kilometrowej sztafety, w której brali udział pływacy, wioślarze, kolarze, motocykliści, kierowcy samochodowi, jeźdźcy i... właśnie wspomniani lotnicy. Później ze Studziennej startowały loty wycieczkowe nad Raciborzem.

Klub miał duże sukcesy. W 1932 r. w Norymberdze Wilhelm Jurytko wygrał 500-km wyścig Torpedo-Freilauf-Preis. Rok wcześniej drużyna palanta wygrała turniej w Raciborzu. Do 1922 r. baza sportowa znajdowała się przy ul. Bojanowskiej na tzw. Mrazkowym Polu. Później została przeniesiona w obecne miejsce przy ul. Krętej-Urbana. W 1936 r. zbudowano tu boisko zwane "Olszyna".

Po wojnie nadal grano w palanta oraz trenowano biegi uliczne. Do 1954 r. prezesem był zasłużony kolarz Wilhelm Jurytko. Poza nim w klubie działali Franciszek Sławik, Robert Heide, Augustyn Kubica, Alexy Jabłonka, Paweł Czepelka, Leon Matuszek oraz Gerard Czepelka.

W 1959 r. Studzienna zdobyła w Poznaniu mistrzostwo Polski w piłce palantowej. To największy sukces w historii klubu. Gorącym orędownikiem tego rzadko uprawianego w naszym kraju sportu był prezes Jurytko. W 1958 r. Polski Związek Baseballu w Rybniku nagrodził go Złotą Odznaką Polskiego Związku Piłki Palantowej. Niestety z czasem zainteresowanie palantem osłabło. W końcu dyscyplina ta w klubie, podobnie jak w całej Polsce, zamarła.

Postawiono na inne sporty. W 1951 r. zgłoszono do rozgrywek studzieńską drużynę piłkarską. Orędownikami tego sportu byli Karol Piechaczek, Paweł Raczek i Rudolf Otlik. Były też siatkówka kobiet, szachy, warcaby stupolowe, tenis stołowy, lekka atletyka i biegi uliczne. Znów przyszły sukcesy. W biegach ulicznych z powodzeniem startował Stefan Urbas. W Studziennej pierwsze kroki na boisku stawiał Stefan Michalski, czyli słynny "Mimi" z I-ligowej "Unii" Racibórz. Z Michalskim trenował tu nie mniej znany Emanuel Urbas. W latach 50. można tu było spotkać Annę Wojtaschek z Krzanowic, późniejszą uczestniczkę igrzysk olimpijskich w Melbourne (1956). Nieźle grali szachiści. W latach 80. zdobyli mistrzostwo Śląska dzieci. W 1988 r. drużyna w warcabach 100-polowych była druga na Wojewódzkim Turnieju LZS-ów w Katowicach i grała w I lidze.

Nie obyło się bez kłopotów. Najtrudniej w latach 50. było piłkarzom. Zwolennicy palanta nie pozwolili im rozwinąć skrzydeł. Może się to wydawać śmieszne, ale na przeszkodzie w udziele w rozgrywkach stanął ... brak bramek, które w 1955 r. usunęli właśnie miejscowi miłośnicy palanta. Sprowadzono je dopiero w 1958 r. z boiska raciborskiej "Stali". Drużyna mogła zadebiutować w klasie C. Działaczami byli w tym czasie prezes Wacław Szaf, Paweł Raczek, Helmut Sławik, Jerzy Musioł, Hubert Jurytko, Franciszek Stokłosa. W 1966 r. drużyna awansowała do opolskiej klasy A. W 1970 r., za czasów trenera Engelberta Suchanka, Studzienna otarła się o klasę okręgową (wówczas praktycznie III ligę). W 1973 r. team zagrał w opolskim finale Pucharu Polski z I-ligową Odrą Opole.

Później losy drużyny toczyły się różnie. Masowy exodus do Niemiec spowodował znaczne ubytki kadrowe i spadki do niższych klas. Warto jednak wspomnieć, że w Studziennej grali późniejsi I i II-ligowcy raciborskiej "Unii", Knurowa, Wodzisławia i Pszowa: Jan Szaf, Stefan Heide, Eugeniusz Wyględa, Zygfryd Wicha.

Rozwijała się baza klubu. Zmodernizowano boisko, zbudowano pawilon z szatniami i świetlicą, wreszcie w latach 1985-90 salę gimnastyczną z zapleczem socjalnym. Obecnie działa tylko sekcja piłkarska - seniorów, juniorów i trampkarzy. Obecnie klub gra w klasie A.

Wykaz odznaczonych pod wideo

LKS Studzienna Złota Odznaka Honorowa Krajowego Zrzeszenia LZS (na sztandar)

Brązowa Odznaka Honorowa PZPN

Józef Gurk

Złota Odznaka Honorowa ŚlZPN

Franciszek Ciemienga, Stefan Heide, Jan Lamla, Achim Libowski, Józef Libowski, Piotr Łatka, Bernard Piechaczek, Marian Tchórz, Erich Wranik

Srebrna Odznaka Honorowa ŚlZPN

Konrad Jaskuła

Brązowa Odznaka Honorowa ŚlZPN

Wojciech Grabiniok

Śląskie Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe przyznało odznaki:

Zasłużony Działacz LZS

- Norbert Wodzka
- Gerard Szykowski
- Eugeniusz Wyglenda
- Marek Marynowicz
- Rainhold Hein
- Marek Śmiały
- Franciszek Waniek
- Dariusz Lipicki
 
Złota Honorowa Odznaka 
 
- Ryszard Piechaczek
- Adam Piechaczek
- Stefan Niedzbała
- Rafał Koczwara
- Martin Wyglenda
 
Srebrna Honorowa Odznaka
 
- Marzena Lipicka
- Monika Niedzbała

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 lipca 202420:15

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice rozpoczął dwudniowy festyn zorganizowany przez LKS Tworków. Do walki o puchar stanęło osiem drużyn. Najlepsza okazała się ekipa GM-Instal.

Th
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202412:54

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO]

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W minioną sobotę, 20.07., w Parku im. Miasta Roth, odbył się wyjątkowy Piknik Rodzinny "Lato z Radiem", który przyciągnął licznych mieszkańców i gości. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00, kiedy to Radiowa Jedynka rozpoczęła swoją audycję "Lato z Radiem", trwającą do południa.

Jan Ptak, Mirosław Kościelniak
Reklama
Aktualności20 lipca 202416:57

Raciborski targ staroci ze studiem TVP w tle

Raciborski targ staroci ze studiem TVP w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mirosław Kościelniak
Aktualności21 lipca 202417:43

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenie doszło wczoraj o godz. 22.00. Strażacy pojechali na miejsce wprost z placu Długosza, gdzie akurat zakończył się koncert w ramach akcji Lato z TVP i Polskim Radiem.

red., fot. TH
Aktualności21 lipca 202417:49

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Natalia Nykiel zagrała koncert na pl. Długosza w Raciborzu, który oglądało tu na żywo około 15 tysięcy osób. Występ artystki był zagrożony ze względu na silny ból, który dopadł ją podczas próby generalnej. Wezwano specjalistów, by udzielili jej pomocy. Ostateczna decyzja o występie zapadła tuż przed koncertem.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.