Hala w Studziennej czeka na zmianę pokrycia dachu. Migawki z komisji oświaty
Radny Roman Wałach interesował się, co dalej z inwestycją w Studziennej. Ma tu powstać nowoczesna hala sportowa.
Radni Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej. pochylili się również nad dokumentem opisującym pochodzenie środków zewnętrznych w raciborskiej oświacie w roku szkolnym 2023/2024. Przedstawieniem dokumentu zajął się naczelnik Wydziału Oświaty, Krzysztof Żychski.
- Państwo, który zasiadali w tej komisji w poprzedniej kadencji dobrze wiedzą, jak pozyskujemy środki dla naszej oświaty. Dla tych, którzy są nowymi radnymi i nie mieli jeszcze okazji się z tym zapoznać, przygotowaliśmy prezentację – zaczął szef raciborskiej edukacji, przystępując do przedstawienia pozyskanych.
Krzysztof Żychski wymieniał kolejne źródła pochodzenia środków przeznaczonych na raciborską oświatę. Do tej pory korzystano z finansowania rządowego, WFOŚiGW, programów MSiT. Naczelnik Wydziału Edukacji wymienił także jakie wnioski o środki zewnętrzne złożyły poszczególne szkoły.
Jako pierwsza głos w dyskusji zabrała przewodnicząca komisji Ludmiła Nowacka. - Myślę, że pochwały należą się nie tylko naczelnikowi, ale całemu wydziałowi. Podziękowania należą się także dyrektorom poszczególnych placówek, którzy nie zasypiają gruszek w popiele i wychodzą naprzeciw brakowi środków. Dobrze wiemy, że środki z subwencji nie wystarczają nawet na cele statutowe poszczególnych jednostek – mówiła.
Do dyskusji dołączył radny Roman Wałach. - Czy projekt budowy zadaszonego boiska w Studziennej nie jest zagrożony? - dociekał. - Jesteśmy po pierwszym przetargu, kwoty były zdecydowanie wyższe niż zakładaliśmy. Jestem po rozmowach z Ministerstwem Sportu. Planowane są zmiany w użytych pokryciach dachowych i z innym materiałem na boisko. Jeśli zmiany zostaną zaakceptowane, być może uda się zmniejszyć koszty. Na tę chwilę jednak oczekujemy na decyzję ministra. Dofinansowanie zostało jednak uzyskane i ono cały czas obowiązuje – odparł K. Żychski. Czytaj: Hala sportowa dla Studziennej trzy razy droższa niż szacował Urząd Miasta. Co dalej z inwestycją?
- Mamy coraz więcej Zielonych Pracowni. To duża wartość dodane dla każdej placówki, która takową pracownię ma. Chciałabym jednak wiedzieć, co to za zadanie Zielona Amazonka, które ma być realizowane w ZSP3? Na czym ono będzie polegać? - dociekała radna Magdalena Kusy.
- Nie jestem w stanie na ten moment udzielić odpowiedzi czym ten projekt jest. Uzyskam informacje od pana dyrektora i chętnie odpowiem, czy to na sesji, czy przed sesją w sposób mailowy. Nie chciałbym podawać niepewnych informacji – odparł K. Żychski.
Rajcy zajęli się także uchwałami przygotowanymi na najbliższą sesję Rady Miasta. Uchwała w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej pod nazwą Raciborskie Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za okres od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. Przedstawienia dokonała Agnieszka Adamczyk-Motyka.
- Sprawozdanie jest sporządzenie zgodnie z przepisami dotyczącymi rachunkowości. Kwotę po stronie aktywów zamknęliśmy z kwotą około 2 mln złotych. Dokładnie ta sama kwota jest po stronie pasywów, co należy odbierać za sukces – stwierdziła szefowa placówki z Rzeźniczej.
Dyskusję rozpoczęła przewodnicząca Ludmiła Nowacka. - To naprawdę sukces, bo współpraca z NFZ nie zawsze jest łatwa. Jak to obecnie wygląda? - dociekała. - Obecnie kończy nam się kontrakt pięcioletni. Jego koniec to ostatni dzień czerwca. Czekamy na ogłoszenie nowego konkursu, praktycznie w blokach startowych. Konkurs to jednak nic pewnego, gdyż startować może w nim nie tylko nasza placówka, ale i inne podobne z miejscowości ościennych – stwierdziła A. Adamczyk-Motyka.
- Czy mamy jakieś plany co do zwiększenia dofinansowania? - pytała L. Nowacka. - Plany są. Czekamy jednak na decyzję NFZ, czy przychyli się do zwiększenia puli finansowania oraz czy nasza placówka spełni postawione wymagania – stwierdziła szefowa RCRON. - Dobrze by było, bo oczekiwanie nie rehabilitację jest naprawdę długie. Dodatkowo chciałam zapytać, czy jest szansa na podwyżki dla pracowników? - pytała przewodnicząca. - Wypłaty pracowników medycznych reguluje ustawa, więc teraz ukłon w stronę prezydenta, czy przeznaczy środki. Czekamy też na decyzję funduszu, czy ewentualny nowy kontrakt będzie uwzględniał nowe ceny usług – powiedziała Agnieszka Adamczyk-Motyka.
Uchwałę poddano pod głosowanie. Sześciu radnych głosowało za, czterech wstrzymało się od głosu, a trzech było nieobecnych.
W części spraw bieżących i wolnych wniosków głos jako pierwsza zajęła wiceprzewodnicząca Julia Parzonka. - Podnosiliśmy ostatnio problem dotyczący stypendiów dla uczniów. Dzieci, które chodzą do naszych szkół, ale nie mieszkają w Raciborzu mogą otrzymać stypendium, ale dzieci, które chodzą do placówek prywatnych, które są mieszkańcami Raciborza nie mogą z tego skorzystać – mówiła.
- To jasno wynika z zapisów uchwały – stwierdził naczelnik K. Żychski. - Myślę, że to powinno zostać jakoś zmienione. Sama mam siedmioletnie dziecko, które dobrze się uczy, ale to nie on będzie decydował, gdzie będzie chodził do szkoły – odparła Julia Parzonka. - Pani argumentacja do mnie oczywiście przemawia. Skonsultuję sprawę, czy takie zmiany w uchwale przeszłyby w ogóle przez nadzór prawny wojewody – stwierdził szef raciborskiej oświaty.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz