Przedsiębiorczość w czasach ESG i zrównoważonego rozwoju
Przyszłość biznesu zależy od decyzji podejmowanych już dziś. Jak unijne regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju wpłyną na działalność firm w Polsce? Już 17 czerwca w Raciborzu odbędzie się konferencja „Transformacja czy Katastrofa: Przedsiębiorczość w czasach ESG i ZR”, która przybliży wiedzę na te kluczowe zagadnienia.
Wydarzenie to pozwoli zrozumieć, jak efektywnie zarządzać czynnikami ESG, dlaczego i jak liczyć ślad węglowy, jak wykorzystać komunikację do budowania i wdrażania strategii opartych na społecznej odpowiedzialności biznesu oraz w jaki sposób sprostać wyzwaniom a nawet wykorzystać je do budowania przewagi rynkowej. Konferencja odbędzie się na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Wstęp dla uczestników jest bezpłatny. Warunkiem udziału jest wcześniejsza rejestracja.
Znaczenie współpracy w zarządzaniu czynnikami ESG
To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi ekspertów z różnych dziedzin - przedsiębiorców, polityków, samorządowców oraz przedstawicieli świata nauki z naszego regionu. Będą oni rozmawiać o tym, jak regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju wpłyną na biznes i społeczeństwo. Ma to związek z dyrektywą CSRD o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, która została już przyjęta przez Parlament Europejki i będzie obowiązywała na terenie całej UE. Chodzi o obowiązek raportowania wpływu przedsiębiorstw na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny, czyli tzw. czynników ESG (Environmental, Social responsibility, corporate Governance).
Konferencja ma na celu szerzenie wiedzy i budowanie świadomości z zakresu zrównoważonego rozwoju wśród przedsiębiorców i społeczeństwa. W programie przewidziane są wystąpienia zaproszonych gości oraz dwie debaty eksperckie, dotyczące kwestii technicznych (np. emisje, ślad węglowy, opłaty za energię) oraz komunikacji (CSR, strategia firmy, unikanie greenwashingu).
W tematykę konferencji uczestników wprowadzi prof. Marcin Lutyński, który wygłosi referat pt.:„Transformacja energetyczna z kilku perspektyw – fakty i mity”. Ciekawostką będzie prezentacja młodych polskich naukowczyń, które przedstawią swój projekt badawczy związany z budową samowystarczalnych obiektów mieszkalnych, wpisujących się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Ich projekt będzie testowany wkrótce w przestrzeni kosmicznej przez NASA.
Wyzwania i szanse wynikające z nowych regulacji
- W ostatnim czasie wprowadzono wiele zmian w regulacjach dotyczących emisji, energii oraz wytycznych związanych ze zrównoważonym rozwojem. Wiele firm, zwłaszcza mniejszych, nie zdaje sobie sprawy, że te kwestie dotkną także ich. Może nie dziś, ale na pewno już jutro. Jeśli jako przedsiębiorcy nie zainteresujemy się tym tematem teraz, wkrótce może być za późno. Kiedyś konkurowaliśmy głównie ceną, teraz coraz częściej będziemy konkurować wielkością śladu węglowego. - podkreśla Joanna Kruszewska, wiceprezeska Fundacji Zrównoważonego Rozwoju i dyrektor zarządzająca firmy G2K, organizatorka wydarzenia, ekspertka w zakresie ESG, śladu węglowego i zarządzania jakością.
Zmiany te niosą ze sobą zarówno wyzwania, jak i szanse. - Każdy przedsiębiorca powinien je uwzględnić i się na nie przygotować. Niestety, w przestrzeni publicznej brakuje wyjaśnień dotyczących tych mechanizmów i przyczyn zmian. Zamiast tego, media koncentrują się na negatywnych skutkach, co zawsze lepiej się sprzedaje. Faktem jest, że potrzebujemy więcej edukacji w tym zakresie i to na każdym etapie naszego życia zawodowego jak i prywatnego. - kontynuuje Joanna Kruszewska.
Kluczowa rola komunikacji i współpracy
- Wdrażanie czynników ESG w przedsiębiorstwach wymaga współdziałania i koordynacji różnych obszarów począwszy od zarządu, administracji, działu finansowego, prawnego, kadr, produkcji, sprzedaży czy public relations i marketingu. Taka współpraca jest kluczowa, ponieważ każda z tych jednostek wnosi swoją perspektywę i wiedzę, które składają się na całościowy obraz przedsiębiorstwa. Bez tego cały proces może być nieskuteczny i fragmentaryczny, prowadzić do braku spójności w strategii firmy, utraty zaufania ze strony klientów, inwestorów czy też partnerów biznesowych, a więc konkretnych strat finansowych. Potrzebna jest więc odpowiednia komunikacja, oparta na edukacji i zrozumieniu celów takich działań. - mówi Aleksandra Dik, prezeska Instytutu Wspierania Biznesu i właścicielka agencji public relations Adventure Media, współorganizatorka raciborskiej konferencji, ekspertka w zakresie public relations, komunikacji czynników ESG i zrównoważonego rozwoju.
Edukacja jako klucz do sukcesu
Tematyka ta budzi sporo kontrowersji i obaw, wynikających głównie z braku wiedzy. Konferencja ma na celu wypełnienie tej luki. - Chcemy dotrzeć do lokalnych przedsiębiorców i organizacji, aby wyjaśnić, dlaczego te tematy są ważne tu i teraz, oraz jakie będą ich konsekwencje. Spotykając się z wieloma organizacjami, często słyszymy, że te zmiany są bez sensu, że uderzają w przedsiębiorców. Temat jest jednak bardziej złożony i powiązany z wieloma aspektami. Bez wyjaśnienia przyczyn i ich źródeł, jak również konsekwencji każdej z naszych potencjalnych decyzji, nie zawsze rozumiemy te połączenia. - mówi Joanna Kruszewska.
- Społeczna odpowiedzialność biznesu staje się istotną częścią strategii przedsiębiorstw. Firmy, które potrafią efektywnie komunikować swoje działania w zakresie ESG, zyskują przewagę konkurencyjną, budując silniejsze relacje z odbiorcami i zwiększając swoją wiarygodność na rynku. - dodaje Aleksandra Dik.
Honorowy patronat i wsparcie liderów
Honorowy patronat nad konferencją sprawuje prof. Jerzy Buzek. Wśród patronów wydarzenia są także posłanka Gabriela Lenartowicz, europoseł Łukasz Kohut, Starosta Powiatu Raciborskiego Grzegorz Swoboda, Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz, Prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz instytucje i organizacje biznesowe, reprezentujące środowiska przedsiębiorców. Organizatorami konferencji pt. „Transformacja czy Katastrofa: Przedsiębiorczość w czasach ESG i zrównoważonego rozwoju” są Instytut Wspierania Biznesu sp. z o.o. z Raciborza, Fundacja Zrównoważonego Rozwoju z Gliwic, G2K, Adventure Media oraz Starostwo Powiatowe w Raciborzu.
Transformacja czy Katastrofa: Przedsiębiorczość w czasach ESG i Zrównoważonego Rozwoju
17 czerwca, Zamek Piastowski w Raciborzu, godz. 9.00-16.00
Wstęp wolny, wymagana rejestracja pod linkiem https://evenea.pl/pl/wydarzenie/897135-1
FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=61559865442168
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/konferencja-transformacja-czy-katastrofa-przedsi%C4%99biorczo%C5%9B%C4%87-w-czasach-esg-i-zr/
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany