Zamiast na oświetlenie kościoła, na podwyżki dla nauczycieli
Radni analizują tegoroczny budżet. Brakuje w nim pieniędzy na realizację zadań miasta. Brakuje około 50 mln zł.
Radni Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego pochylili się, 13.06., nad uchwałą w sprawie zmiany budżetu miasta na 2024 rok. Jej przedstawieniem zajęła się miejska skarbnik, Maria Wieczorek-Juzwiszyn.
- Zmiany ujęte w tym projekcie dotyczą zarówno strony dochodów jak i wydatków. Wśród środków po stronie dochodów znalazły się między innymi pieniądze ze starostwa w kwocie 30 tys. złotych przeznaczone na organizację dożynek. Wpłynęły także środki zewnętrzne na poprawę bezpieczeństwa pieszych czy termomodernizację budynków. Dodatkowo w związku z brakiem pieniędzy na wydatki, zwiększamy środki z podatków. Środki te wpływają do kasy miasta, a nie były uprzednio planowane. W uchwale pojawiają się także zwiększenia wydatków, dotyczących między innymi dowozu uczniów, dla RCRON, pokrycie kosztów pobytu w ośrodkach wsparciach oraz w programach Rodzina+ i Senior+, na utrzymanie schroniska. Wystąpiły także pewne przesunięcia. Środki z PONE zostały przesunięte na kompleksowe utrzymanie zieleni, natomiast środki przeznaczone na oświetlenie kościoła św. Mikołaja przesunięto na podwyżki dla nauczycieli, a kwota zaplanowana na budowę parkingu wzdłuż ogrodzenia boiska LKS Studzienna oraz termomodernizacji budynku na boisku, również zostanie przesunięta na oświatę. Wszystkie środki, jakie zostały przesunięte na ten cel to na ten moment około 700 tys. złotych - mówiła skarbniczka.
Maria Wieczorek-Juzwiszyn zdradziła także, że w uchwale zaproponowano wydatki w łącznej kwocie 2,8 mln złotych na kontynuację zapłaty zadłużenia wobec firmy, która jeszcze do niedawna budowała lodowisko przy ulicy Zamkowej. - Zostanie wydatkowana kwota z budżetu w wysokości 500 tys. złotych, by firma wznowiła prace na budowie. W ten sposób być może uda się miastu uniknąć zapłaty kary umownej – mówiła szefowa miejskiej kasy. Dodała także, że miasto stara się w ministerstwie sportu o dofinansowanie budowy lodowiska kwotą 5 mln złotych.
Warto jednak wspomnieć, że jeszcze w poprzedniej kadencji Dariusz Polowy kilkukrotnie proponował zmiany w budżecie, by możliwa była kontynuacja budowy obiektu przy Zamkowej, ale ówczesna opozycja za każdym razem zmiany te odrzucała.
Do dyskusji zgłosiła się radna Magdalena Kusy. - Czy jest już decyzja, gdzie odbędą się dożynki miejsko-powiatowe? - dociekała. - Dożynki mają się odbyć 25 sierpnia, na Brzeziu. Ale jeszcze nie jest doprecyzowane, gdzie, co i jak – odparł naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Przemysław Dejneka.
Radny Roman Wałach pytał o rezygnację ze środków na obiekt w Studziennej. - Z czego rezygnujemy, na co to miały być środki? Czy będzie to miało wpływ na funkcjonowanie obiektu? - dociekał.
- Z przyjemnością nie rezygnowalibyśmy z tego zadania, gdyby nie drobny fakt, że w samej oświacie mamy 30 mln niedoboru. W naszym urzędzie jest taka moda, że inwestycje są rozrzucone po całym magistracie. Akurat ta jest w PKT, a dziś nie ma przedstawiciela tego wydziału. Z tego co jednak sobie przypominam, środki te miały być przeznaczone na budowę parkingu. Wszystkie zmiany, o jakich mówiła pani skarbnik są po to, by zniwelować te braki, które są w budżecie. Niestety, nie jest to pierwsze ani ostatnie zadanie, które będzie musiało być poświęcone dla uzupełnienia niedoborów. Występują one także w komunikacji, w schronisku. Łącznie będzie to kwota około 50 mln złotych – powiedział włodarz, Jacek Wojciechowicz.
- Z mojej strony to żadna złośliwość ani tupanie nogą, że to ma być zrobione. Ale żeby nie okazało się, że to środki na jakąś dziurę w dachu, których brak uniemożliwi funkcjonowanie LKS Studzienna – stwierdził radny Roman Wałach.
Uchwałę budżetową poddano pod głosowanie. Jeden radny był za, sześciu wstrzymało się od głosu, a jeden był nieobecny. W związku z tym dokument zyskał pozytywną opinię komisji.
W części spraw bieżących i wolnych wniosków odbyła się mała uroczystość. Radni podziękowali przewodniczącemu Michałowi Kulidze za prowadzenie posiedzeń komisji, zarówno w poprzedniej kadencji, w roli przewodniczącego komisji oświaty, jak i obecnie w roli szefa komisji gospodarki miejskiej. Podziękowania miały związek z objęciem przez radnego funkcji wiceprezydenta Raciborza. Michał Kuliga otrzymał list gratulacyjny, bukiet kwiatów oraz drobne upominki. Po wszystkim częścią prezentów podzielił się z Małgorzatą Rudnicką-Głowińską, która także piastować będzie funkcję zastępcy prezydenta Raciborza.
- Szanowny Panie Radny, składamy serdeczne podziękowania za wzorową współpracę i trud włożony w rozwój społeczności Raciborza. Gratulujemy objęcia stanowiska I zastępcy Prezydenta Miasta i życzymy wielu sukcesów zawodowych, zdrowia oraz satysfakcji na nowym stanowisku. Niech pańska praca nadal przynosi owocne rezultaty, a zaangażowanie i poświęcenie będą wzorem do naśladowania dla innych – czytamy w piśmie przekazanym Michałowi Kulidze, pod którym widnieją podpisy członków Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz