Raciborskie odkrycia archeologiczne bez tajemnic [FOTO]
Zbiorowe pochówki, rytualne ofiary, wielkie jamy osadnicze, kości, naczynia, narzędzia i przedmioty codziennego użytku, to wszystko można było zobaczyć, a niektóre z przedmiotów również dotknąć na kolejnym czwartkowym spotkaniu z zabytkami.
Tym razem bohaterką spotkania była archeologia. O najnowszych odkryciach w Raciborzu opowiedziała Kierownik Działu Archeologii Wiktoria Stangret. Zabytki do pokazu przygotował Marcin Rezner.
Prezentacja dotyczyła odkryć przy ul. Gimnazjalnej, Cegielnianej 80 oraz Opawskiej (przed budową nowego marketu przy mycie).
W tej trzeciej lokalizacji archeolodzy z raciborskiego Muzeum, wspierani przez studentów Koła Naukowego Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego a także firmę Borbud, prowadzili wielotygodniowe badania. Odkryto m.in. trzy groby szkieletowe z czasów kultury malickiej (ok. 6000 lat temu), w tym dwa w idealnym stanie, nienaruszone, zgodne z ówczesnym obrządkiem pogrzebowym, orientowane wschód-zachód. W jednym zmarły miał związane z tyłu ręce, w drugim pozbawiony był stóp oraz przedramienia i dłoni. - To sensacja - nie krył wówczas dyrektor Muzeum i archeolog Romuald Turakiewicz.
Archeolodzy odnaleźli tam ponadto cztery piękne naczynia, spore ilości ceramiki z różnych kultur oraz trzy studnie, w tym w jednej resztki desek. Rejon dzisiejszego myta był zamieszkały już wiele tysięcy lat temu i najwyraźniej ludzie wracali tu w różnych okresach rozwoju naszej cywilizacji.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany