Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 w Raciborzu i okolicach. Analiza i Statystyki
Z opublikowanych danych wynika, że ósmoklasiści z powiatu raciborskiego poradzili sobie dużo gorzej od mieszkańców Rybnika.
Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku odbył się w dniach 14-16 maja. Uczniowie, którzy z powodu losowych lub zdrowotnych przyczyn nie mogli przystąpić do egzaminu w wyznaczonym terminie, mieli możliwość napisania go w dniach 10-12 czerwca. Egzamin przeprowadzany był w formie pisemnej i obejmował trzy obowiązkowe przedmioty: język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny.
Wyniki z języka polskiego
Tegoroczny egzamin z języka polskiego pokazał, że uczniowie dobrze radzą sobie z zadaniami sprawdzającymi umiejętność wyszukiwania informacji w tekście. Jednak trudność sprawiły im zadania z zakresu kształcenia językowego, szczególnie te, które wymagały zastąpienia sformułowań charakterystycznych dla polszczyzny użytkowej wyrazami z zakresu polszczyzny wzorcowej.
Wyniki z matematyki
Z matematyki uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi umiejętność znajdowania współrzędnych punktów w układzie współrzędnych na płaszczyźnie. Największą trudność sprawiły zadania otwarte z geometrii przestrzennej, które wymagały przekształcania wzorów na objętość ostrosłupa w celu wyznaczenia jego wysokości i obliczenia różnicy wysokości zbudowanych wież.
Wyniki z języków obcych
W przypadku języka obcego nowożytnego, najwięcej uczniów przystąpiło do egzaminu z języka angielskiego. Uzyskali oni najwyższy średni wynik za zadania zamknięte sprawdzające znajomość funkcji językowych. Trudność sprawiły zadania otwarte, sprawdzające znajomość środków językowych.
Średnie wyniki za rozwiązanie zadań z języków obcych nowożytnych przedstawiają się następująco:
Język angielski: 66% punktów (woj. śląskie: 67%)
Język francuski: 88% punktów (woj. śląskie: tylko 3 zdających)
Język hiszpański: 72% punktów (woj. śląskie: 92%)
Język niemiecki: 53% punktów (woj. śląskie: 60%)
Język rosyjski: 79% punktów (woj. śląskie: 84%)
Język włoski: 47% punktów (woj. śląskie: tylko 1 zdający)
Wyniki w Subregionie Zachodnim
Dane dotyczące wyników egzaminu w Subregionie Zachodnim przedstawiają się następująco:
Jastrzębie-Zdrój (205 zdających):
Język polski: 52,11%
Matematyka: 34,67%
Język angielski: 54,87%
Powiat raciborski (378 zdających):
Język polski: 57,63%
Matematyka: 45,94%
Język angielski: 60,82%
Powiat rybnicki (232 zdających):
Język polski: 60,78%
Matematyka: 46,52%
Język angielski: 65,62%
Rybnik (539 zdających):
Język polski: 59,12%
Matematyka: 52,29%
Język angielski: 69,46%
Powiat wodzisławski (470 zdających):
Język polski: 62,81%
Matematyka: 46,64%
Język angielski: 63,43%
Żory (239 zdających):
Język polski: 56,94%
Matematyka: 48,82%
Język angielski: 65,89%
Podsumowanie
Egzamin ósmoklasisty 2024 pokazał zarówno mocne, jak i słabsze strony uczniów. Z jednej strony, uczniowie dobrze radzili sobie z wyszukiwaniem informacji w tekstach i znajdowaniem współrzędnych punktów. Z drugiej strony, zadania wymagające bardziej zaawansowanych umiejętności językowych i matematycznych sprawiały większą trudność. Wyniki egzaminu pozwalają na wyciągnięcie wniosków, które mogą pomóc w dalszym doskonaleniu programu nauczania i przygotowania uczniów do przyszłych egzaminów.
Gdzie sprawdzić dane dla gmin i szkół?
Ministerstwo edukacji narodowej udostępniło stronę mapa.wyniki.edu.pl, na której można sprawdzić dane dla województw, powiatów, gmin i szkół. Można na przykład przekonać się, że z matematyką najlepiej poradzili sobie uczniowie z gminy Nędza (średni wynik 56 proc.), z językiem polskim również w gminie Nędza (64,16 proc.), z językiem angielskim w gm. Krzanowice (65,50 proc.), zaś z językiem niemieckim w Raciborzu (91,60 proc.)
Komentarze (0)
Dodaj komentarz