Policja i WOPR kontrolują zbiorniki. Nad wodą najważniejsze jest bezpieczeństwo
- Mamy czas wakacyjnego wypoczynku, większość z nas spędzi ten czas nad wodą. Raciborscy policjanci w trosce o życie i zdrowie mieszkańców powiatu raciborskiego będą kontrolować zbiorniki wodne. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich - informuje raciborska policja.
Raciborscy policjanci podczas służby wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego będą prowadzić cykliczne kontrole zbiorników wodnych na terenie Raciborza jak i całego powiatu raciborskiego.
Pod lupą miejsca niestrzeżone
W 2024 roku w Polsce odnotowano 350 przypadków utonięć. Jest to znaczny spadek w porównaniu do 2023 roku, kiedy liczba ta wynosiła 450. W roku 2023 większość ofiar utonięć stanowili mężczyźni powyżej 50 roku życia, a często do tragedii dochodziło w miejscach niestrzeżonych, gdzie nie obowiązywały zakazy kąpieli.
Jeśli chodzi o statystyki dla Raciborza w 2023 roku, liczba utonięć wyniosła 5. Podobnie jak w skali krajowej, większość wypadków miała miejsce w miejscach niestrzeżonych, a spożycie alkoholu było czynnikiem ryzyka w kilku przypadkach.
Dane te pokazują, że mimo ogólnego spadku liczby utonięć, edukacja na temat bezpieczeństwa nad wodą oraz unikanie kąpieli pod wpływem alkoholu pozostają kluczowe dla zapobiegania tym tragicznym wypadkom.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad zbiornikami wodnymi:
Pamiętajmy:
Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
- Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
- Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
- Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
- Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
Te kilka prostych zasad pomoże nam poczuć się bezpiecznym. Zadbajmy o to, żeby czas wypoczynku był dla nas czasem radosnym i wiązał się tylko z dobrymi wspomnieniami.
Apelujemy o rozsądek i przestrzeganie zakazu kąpieli. Osoby, które nie dostosują się do zakazu będą karane grzywną w postaci mandatów.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz