Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. Trwa ewakuacja górników
Dzisiaj rano w kopalni Rydułtowy pod Rybnikiem doszło do silnego wstrząsu wysokoenergetycznego na poziomie 1200 metrów w rejonie pokładu 713. Jak przekazała rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej (PGG), do której należy kopalnia, tąpnięcie miało miejsce o godzinie 8:16. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że jeden górnik nie żyje.
Na miejsce natychmiast wezwano służby ratownicze, które rozpoczęły akcję ratunkową oraz ewakuację załogi. Obecnie trwa przeliczanie górników i wycofywanie ich na powierzchnię. Rzeczniczka PGG, Aleksandra Wysocka-Siembiega, poinformowała, że na godzinę 11 pod ziemią przebywało jeszcze 53 górników. 15 pracowników, którzy wcześniej znajdowali się w kopalni, wyjechało już na zewnątrz. Dziesięciu z nich zostało przewiezionych do szpitala, a pięciu przechodzi badania lekarskie na miejscu.
Incydent zarejestrowały także sejsmografy Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego. Z informacji wynika, że trzęsienie ziemi miało siłę 3,1 w skali Richtera i miało miejsce 9 km na południowy zachód od Rybnika.
W momencie wstrząsu w rejonie znajdowało się 68 górników. Na miejscu działa 11 załóg ratownictwa medycznego oraz 3 helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Trwa intensywna akcja ratunkowa, której celem jest bezpieczne wycofanie wszystkich pracowników na powierzchnię i udzielenie im niezbędnej pomocy medycznej.
Komunikat PGG
W czwartek 11 lipca 2024 r. o godzinie 8.16 w ruchu wydobywczym Rydułtowy kopalni ROW w odległości około 90 m przed czołem pochylni równoległej – II 1200 E1 w rejonie krawędzi pokładu 703 wystąpił wstrząs o energii 2,4 x 107J.
Wyrobisko wykonywane jest w pokładzie 712 i 713 na poziomie 1150 m pod ziemią. Na zmianie rannej przodek wyrobiska nie był drążony, trwały tam prace konserwacyjne. W rejonie pokładu 712 i 713 p E1 na zmianie zatrudnionych było 78 pracowników.
W kopalni po wstrząsie wciąż prowadzona jest akcja ratownicza w poszukiwaniu dwóch pracowników, w której bierze udział 8 zastępów własnych oraz z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Pracownicy, którzy znajdowali się w rejonie wstrząsu wycofują się pod szyb, gdzie udzielana im jest niezbędna pomoc medyczna i psychologiczna. Dotąd (stan na godzinę 13.15) na powierzchnię wyjechało 41 pracowników z zagrożonego rejonu, spośród których 15 zostało przetransportowanych do szpitala.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany