Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle
19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.
Wyjątkowy Gość – Witold Szczygieł
Witold Szczygieł, historyk i pasjonat dawnych uzbrojeń, znany jest również jako opiekun Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych, których dzieje bada. Od lat regularnie odwiedza Racibórz, gdzie przyjaźni się z miejscowym płatnerzem, Robertem Stefanowskim. Obaj panowie byli gośćmi nocnego zwiedzania zamku, podczas którego podzielili się swoją wiedzą o perskim, osmańskim i polskim uzbrojeniu z czasów triumfów husarii. Warto zaznaczyć, że raciborski zamek może poszczycić się jedną z najbogatszych kolekcji uzbrojenia w Polsce. W. Szczygieł pamięta zamek, kiedy był w ruinie. Jest pod ogromnym wrażeniem odbudowy i renowacji z ostatnich lat.
Historia Królewskiego Dzwonu Zygmunta
Rodzina Witolda Szczygła od kilkuset lat pełni funkcję dzwonników w wawelskiej katedrze. W trakcie zwiedzania, Szczygieł przybliżył zgromadzonym historię Królewskiego Dzwonu Zygmunta oraz codzienne obowiązki związane z jego obsługą. Ta część programu przyciągnęła uwagę miłośników historii, prowokując też do zadawania pytań.
Tajemne przejście pod Odrą
Głównym tematem nocnego zwiedzania było tajemne przejście pod Odrą. Jak wynika z kartograficznych przekazów z połowy XIX wieku, tunel ten prowadził z zamku do klasztoru dominikanek, który dziś pełni funkcję Muzeum i Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wicedyrektor i przewodnik zarazem, Grzegorz Wawoczny, opowiedział o historii tego przejścia i oprowadził gości po jego trasie. Uczestnicy mogli zejść do podziemi gotyckiej baszty, gdzie przejście brało swój początek.
Akcenty gwarowe i regionalne stroje
Zwiedzanie urozmaiciły również akcenty gwarowe. Karolina Koczy, zamkowa przewodniczka, przywdziała na tę okazję morawski strój ludowy i opowiedziała w śląskiej gwarze o księciu Mieszku I Plątonogim. To nowatorskie podejście spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem uczestników. Karolina zebrała sporo braw.
Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku to nie tylko podróż w przeszłość, ale również unikalna okazja do poznania historii i tradycji tego wyjątkowego miejsca. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji uczestniczyć w tym wydarzeniu, warto zaplanować wizytę na kolejne edycje.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany