Sejm przyjmuje ustawę o rencie wdowiej
- Podczas ostatniego przed wakacjami posiedzenia, Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, wprowadzającą tzw. "rentę wdowią". Obecnie osoby, które utraciły małżonka, muszą wybierać między rentą rodzinną a własnym świadczeniem. Nowe przepisy umożliwią łączenie tych świadczeń, co ma na celu wsparcie finansowe osób w trudnej sytuacji po stracie partnera - informuje posłanka Gabriela Lenartowicz (KO).
Szacuje się , że około 2 miliony osób będą mogły skorzystać z renty wdowiej. Wsparcie pomoże najbardziej potrzebującym seniorom, którzy wskutek śmierci małżonka znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej.
Pozwala ona współmałżonkom zmarłych osób pobierać jednocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym wariancie - rentę rodzinną po zmarłym małżonku plus 25% swojego świadczenia lub swoje świadczenie plus 25% renty rodzinnej po zmarłym małżonku, suma tych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Nowe przepisy przewidują, że od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie wypłacane w wysokości 25%.
Wprawdzie projekt został wniesiony do Sejmu jako obywatelski, ale poparła go Rada Ministrów. By sprostać wyzwaniu finansowemu i zasadzie odpowiedniości pomocy rząd zaproponował wprowadzenie limitu świadczeń do trzykrotności najniższej emerytury wejście w życie w etapach. W ten sposób ustawa godzi usprawiedliwione potrzeby osamotnionych seniorów z możliwościami finansowymi społeczeństwa.
Etapy wypłat świadczenia:
Od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku: 15% drugiego świadczenia.
Od 1 stycznia 2027 roku: 25% drugiego świadczenia.
Przewidywane koszty nowelizacji:
2025 rok: 3,2–4,2 mld zł
2026 rok: 6,7–9 mld zł
2027 rok: 11,9–15,8 mld zł
- Warto w tym miejscu przypomnieć, że już w 2017 rozpoczęliśmy konsultacje, prowadzone w całej Polsce, w ramach programu „Polska Seniora”, w których brałam udział. Ich celem było wypracowanie rozwiązań dla poprawy jakości życia seniorów. Zespół przeprowadził setki spotkań z seniorami, słuchając ich spostrzeżeń i sugestii dotyczących także wsparcia wdów i wdowców. Całemu projektowi przewodniczyła obecna minister ds. polityki senioralnej posłanka Marzena Okła-Drewnowicz - informuje posłanka G. Lenartowicz.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz