Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2024. Oddaj głos na Tworków!
Rusza doroczny plebiscyt publiczności, w którym mieszkańcy wybierają swoje ulubione realizacje w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2024. Głosowanie rozpoczęło się 1 sierpnia i potrwa do końca wakacji, tj. 31 sierpnia. Wśród kandydatów jest Tworków, gdzie gmina przeprowadziła rewitalizację parku.
W ramach plebiscytu będzie można przyznać punkty trzem ulubionym realizacjom zgłoszonym do Konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2024. Realizacja, która uzyska największą liczbę głosów zdobędzie Nagrodę Publiczności.
Wśród uczestników głosowania rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.
Do konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego wpłynęło 39 zgłoszeń z 24 gmin, po ocenie formalnej 35 realizacji zostało zakwalifikowanych do dalszej oceny. Wśród zgłoszonych realizacji są zarówno przestrzenie publiczne tj. place miejskie, założenia parkowe, zieleńce, tereny rekreacyjne i sportowe, jak i obiekty użyteczności publicznej m.in. obiekty historyczne, zaadaptowane do nowych funkcji, jak i zupełnie nowe realizacje, pełniące funkcje obiektów kultury, edukacji i rekreacji.
Oceny zgłoszonych realizacji, niezależnie od plebiscytu publiczności, dokona również jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej. W tegorocznej edycji konkursu szczególnie promowane będą rozwiązania, które realizują strategiczną wizję rozwoju województwa śląskiego – „ZIELONE ŚLĄSKIE”, tym samym wzmacniają odporność na zmiany klimatu, są energooszczędne, neutralne emisyjnie, zgodne z cyklami natury i przyjazne dla zdrowia i komfortu życia mieszkańców. Spośród zgłoszonych do konkursu realizacji Jury rekomenduje Zarządowi Województwa Śląskiego realizacje do przyznania Nagród i Wyróżnień Marszałka Województwa Śląskiego.
Szczegóły konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego dostępne są na stronie npp.slaskie.pl. LINK DO GŁOSOWANIA
Rewitalizacja parku w Tworkowie
Prace modernizacyjne na terenie parku polegały na przywróceniu wartości przyrodniczych i użytkowych zabytkowego parku w Tworkowie poprzez zwiększenie wykorzystania potencjału zasobów przyrodniczych i kulturowych. W ramach zadania wykonano liczne zabiegi pielęgnacyjne polegające na zrewitalizowaniu szaty roślinnej i nasadzeniu nowych gatunków roślin. Odtworzono mały akwen ze strefą roślin przybrzeżnych Z dwóch źródełek poprowadzono cieki wodne, na jednym z nich wytyczono ścieżkę rekreacyjno-zdrowotną według założeń Kneippa. W ramach zadania powstało wielofunkcyjne miejsce wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W parku odtworzono ścieżki spacerowe, dopasowano nowo projektowane ścieżki do obecnego stanu parku, wykonano ścieżkę edukacyjno-dydaktyczną, powstały elementy małej architektury – dendrofon, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa oraz ławki odpoczynkowe. Do dyspozycji odwiedzających oddano stojaki rowerowe, samoobsługowe stacje naprawy rowerów oraz solarne stacje ładowania rowerów i hulajnóg elektrycznych. W parku znajdują się zrewitalizowane ruiny neorenesansowego pałacu z dwukondygnacyjnymi krużgankami, 21- metrowa wieża z tarasem widokowym, zrewitalizowana wozownia, gdzie odbywają się koncerty i inauguracje wielu wydarzeń kulturowych i społecznych, park wodny „Pod zamkiem”, zrewitalizowany budynek byłej roszarni, w której mieści się Centrum Turysty i Kultury. Całość dopełnia sąsiadujący z parkiem historyczny, o atrakcyjnym układzie przestrzennym, staw Trzeciok, który w przeszłości stanowił jedność tego funkcjonalnego oraz eklektycznego obszaru. Inwestycja jest ogólnodostępna dla mieszkańców i turystów, a zrekultywowane tereny zielone wraz z bogatą i różnorodną ofertą atrakcji tworzą wyjątkowe miejsce łączące edukację przyrodniczą ze sportem i rekreacją.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany