Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 sierpnia 202409:33

Temat wraca jak bumerang. Radny apeluje o budowę kładki przez Odrę

Temat wraca jak bumerang. Radny apeluje o budowę kładki przez Odrę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Do chwili budowy zbiornika Racibórz z rejonu Rafako można było przejechać na Płonię po śluzie, wprost na ścieżkę wiodącą wzdłuż kanału Ulgi do Rybnickiej. Obiekt jednak rozebrano, przejazd jest możliwy, ale trzeba nadłożyć sporo drogi w stronę Sudoła, do mostku na nowej Psinie, po nienajlepszej nawierzchni.

Od lat trwają rozmowy władz miasta z Woda Polskimi, ale nie widać szans na rozwiązanie problemu. Temat wraca i w tej kadencji samorządu.

Radny Marcin Fica (Razem dla Raciborza) wystosował w lipcu zapytanie w sprawie budowy kładki rowerowej przez Odrę. Kładka miałaby przebiegać od strony RAF AKO, z działki 875/33, poprzez działkę 885/244, aż na działkę miejską 366/126. Fica podkreśla, że jest to obecnie najważniejsza inwestycja dla rowerzystów, ze względu na długi objazd od strony Płoni w kierunku RAF AKO (można je zlokalizować na esim).

Kładka byłaby szczególnie pomocna w czasie budowy wschodniej obwodnicy, ułatwiając dojazd mieszkańcom do RAFAKO oraz zamykając pętlę ścieżki po wałach. Droga przejazdu na zbiornik będzie bowiem utrudniona w miejscu budowy obwodnicy. Dodatkowo, kładka umożliwi wjazd na ścieżkę rowerową "Bluevelo" lub zjazd z niej od tej części miasta. Mieszkańcy również popierają tę inicjatywę, wskazując na konieczność unikania trasy przez wały zbiornika, gdzie droga jest w złym stanie i wymaga nadkładania dużej ilości kilometrów.

Odpowiedź prezydenta Jacka Wojciechowicza

Prezydent Jacek Wojciechowicz odpowiedział na interpelację radnego z dnia 5 lipca 2024 roku, informując, że zostało wystosowane zapytanie do właściciela terenu należącego do „Wód Polskich" w celu uzyskania opinii oraz wstępnej zgody na umiejscowienie przeprawy prowadzącej od działki 875/33, przez działkę 885/244, aż do działki miejskiej 366/126. Po otrzymaniu odpowiedzi od właściciela terenu prezydent bezzwłocznie przekaże dalsze informacje.

Temat znany, nieuzasadniony ekonomicznie

- Zwracam się o wykonanie kładki nad rzeką Odrą w miejscu byłej śluzy Rafako. Jest to prośba mieszkańców, żeby nie trzeba było jechać od strony Rafako w kierunku Płoni, przez wały zbiornika, gdzie droga w kierunku tych wałów jest w złym stanie i trzeba nadłożyć dużą ilość kilometrów – pisał jesienią zeszłego roku radny Fica do prezydenta Dariusza Polowego.

- Postulat jest nam znany i od wielu lat był zgłaszany przez Inicjatywę Rowerową Bramy Morawskiej. Z dotychczas prowadzonych rozmów z Wodami Polskimi wynika, iż wstępna ocena tego zamiaru spotkała się z oceną negatywną i wskazaniem, żeby budować kładkę poniżej, na szerokości całej tzw. Odry miejskiej, co w mojej ocenie jest nieuzasadnione ekonomicznie, gdyż z punktu widzenia potrzeb zarówno rowerzystów jak i mieszkańców Raciborza ważniejsza jest kładka pomiędzy Matką Polką a Zamkiem. Dodatkowo w miejscu, które sugerują Wody Polskie, przebiegać będzie w przyszłości most na obwodnicy, na którym powinien znaleźć się pas rowerowy – odpisał wówczas włodarz.

- Na pewno ta kładka jest obecnie najważniejszą inwestycją dla rowerzystów w związku z długim objazdem od strony Płoni w kierunku Rafako. Na czas budowy wschodniej obwodnicy ta kładka pomoże mieszkańcom w dojeździe do Rafako, jak i zamknie pętlę ścieżki po wałach, ponieważ droga przejazdu na zbiornik będzie w miejscu budowy obwodnicy utrudniona. Kładka ta dodatkowo da możliwość wjechania na ścieżkę rowerową "Bluevelo" lub zjechania z niej od strony tej części miasta – nie ustępował radny Fica.

W odpowiedzi prezydent podtrzymał swoje stanowisko. - Jednocześnie zwracam uwagę, iż w/w działki zlokalizowane są na terenach zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie, z którymi należy uzgodnić możliwość posadowienia przeprawy – dodał.

Zróbmy przynajmniej projekt i przymiarkę do kosztów

Temat wrócił na październikową sesję Rady Miasta. – Napisał pan, że ważniejsza dla mieszkańców jest kładka przy Matce Polce. Rozmawiam z rowerzystami i oni zwracają uwagę, że trzeba nadrobić kawał drogi chcąc pojechać do pracy do Rafako. Napisał pan, że będzie tam ścieżka rowerowa przy budowie wschodniej obwodnicy. Niemniej ta kładka mogłaby powstać o wiele wcześniej. Dodał, że jest zgoda Wód Polskich do zrobienia tej kładki, natomiast miasto musi to sfinansować. Gdyby więc można było przynajmniej już w tej chwili zrobić projekt tej kładki przy Rafako, by zobaczyć, jakie to będą koszty. Natomiast na moście Zamkowym jest, gdzie przejść – mówił Fica.

- Jeżeli chodzi o kładkę, myśmy tam prowadzili rozmowy z Wodami Polskimi, gdzie to umieścić i oni są mocno niechętni do tego, aby przerzucać cokolwiek nad Psinką. Tylko wskazują, że ma iść to nad Odrą. Niemniej widzimy, że ta rzeka tam nie jest rzeką bardzo szeroką jednak i tak wyjdzie ścieżka przynajmniej 40 m plus przyczółki, więc należy się liczyć z tym, że to będzie wydatek rzędu kilkunastu milionów. Jeśli liczyć, tak po wskaźnikach, to mamy 500 000 zł na projekt. Ważne także jest, aby nie utrudniło to na przyszłość prowadzenia obwodnicy, dlatego ja bym teraz się nie podjął tego projektowania kładki, bez zakończenia etapu projektowania obwodnicy i odbioru przez GDDKiA – tłumaczył prezydent Polowy. Podkreślił, że póki co Wody Polskie nie były skłonne zgodzić się na przerzuceniu prostej kładki nad Psinką, ale rozmowy zostaną podjęte na nowo.

Kiedy powstanie obwodnica?

Prace projektowe przy obwodnicy od Sudoła wzdłuż Płoni do Piaskowej rozpoczęły się 17 września 2019 rok, kiedy to podpisana została umowa na realizację dokumentacji. Wciąż trwają. Ma to być fragment drogi krajowej, wpisany na rządową listę rezerwową programu budowy stu obwodnic na lata 2020-2030. Optymistyczny scenariusz zakłada rozpoczęcie inwestycji w przyszłej kadencji samorządu (2024-2029), z perspektywą zakończenia 2028/2029. Niezależnie od wariantu zakłada budowę mostu przy upuście ze zbiornika Racibórz do Odry miejskiej. Planowany jest też łącznik z ul. Łąkową.

Dawna śluza za Rafako, po której wiodła trasa rowerowa

img_3446-2

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności10 stycznia 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W ciągu nadchodzącego weekendu nie zabraknie ciekawych wydarzeń w regionie. Sprawdź, co będzie się działo, i gdzie warto się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport10 stycznia 202507:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Piłkarze halowi, siatkarki i siatkarze, koszykarki oraz piłkarki ręczne. Właśnie ci sportowcy dostarczą swym kibicom wielu emocji podczas nadchodzącego weekendu. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.