Na rowerze przez Velo Sołę
Velo Soła to zupełnie nowa trasa rowerowa prowadząca z Rajczy do Żywca. Trasa prowadzi wzdłuż rzeki Soły, po terenach gmin Rajcza, Milówka, Węgierska Górka, Radziechowy-Wieprz i Żywiec. Długość trasy to około 40 kilometrów. Trasa oficjalnie zostanie uruchomiona 10 sierpnia.
Trasa oznakowana jest na pomarańczowo – R4 z numerem trasy – 611 i nazwą Velo Soła. Po drodze są też informacje o odległości do pobliskich atrakcji turystycznych i stacji kolejowych.
Szlak zaczyna się przy stacji kolejowej w Rajczy Centrum. Poszczególne odcinki wraz z odległościami: Rajcza Centrum, Milówka (8 km), Cisiec (13 km), Węgierska Górka (16 km), Cięcina (21 km), Wieprz (25 km), Żywiec (30 km), Jezioro Żywieckie (34 km), przy którym kończy się znakowany szlak (40 km).
Choć to trasa beskidzka, prowadzi po płaskim terenie. I jest dość łatwa, dlatego dostępna także dla rodzin z dziećmi. A przy okazji bardzo widokowa; jadąc wzdłuż Soły można podziwiać beskidzkie szczyty. Jak podkreślają w Śląskiej Organizacji Turystycznej, atutem Velo Soły jest także bliskość stacji kolejowych – można zacząć i skończyć jazdę przy jednej z nich. Wiadomo, że Velo Soła w całości prowadzi po drogach utwardzonych. To asfalt (na drogach lokalnych z niewielkim ruchem samochodowym), wybrukowane trasy rowerowe czy szutrowe odcinki znajdujące się najczęściej na granicach gmin. Trzeba jednak pamiętać, że są także odcinki, na szczęście bardzo krótkie, na których ruch samochodowy jest większy – trzeba tam zachować większą ostrożność.
Velo Soła zaczyna się przy rowerowym węźle komunikacyjnym – w Rajczy krzyżuje się sporo szlaków, a co więcej, jest tu turystyczna altana ze stacją naprawy rowerów. Przy szlaku znajduje się sporo atrakcji turystycznych: Rajcza: inhalatorium solankowe i XIX-wieczny pałac Lubomirskich, Milówka: park miejski i amfiteatru, a także Muzeum Stara Chałupa, Węgierska Górka: blisko szlaku są schrony bojowe, Radziechowy-Wieprz: udostępniony do zwiedzania lokalny browar Pinta, Żywiec: pałac Habsburgów, park, Arcyksiążęcy Browar, Muzeum Browaru Żywiec.
– Ostatni odcinek trasy prowadzący wzdłuż brzegu Jeziora Żywieckiego dostarcza niezwykłych widoków na beskidzkie szczyty odbijające się w tafli jeziora, dla których warto pokonać ten odcinek w dwie strony, ponieważ z końca znakowanej trasy Velo Soła trzeba wrócić do Żywca, jeśli planujecie wrócić do domu pociągiem – informuje Śląska Organizacja Turystyczna.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany