PKP o terminie oddania do użytku nowego dworca [FOTO i WIDEO]
Aktualnie zakończono prace konstrukcyjne, trwają instalacyjne, wykończeniowe i porządkowe. Przecięcie wstęgi na jesień.
W materiale Raciborskiej Telewizji Kablowej krótka rozmowa z Agnieszką Jurewicz z PKP. Ta zapowiada, że warta ponad 30 mln zł inwestycja zostanie zakończona jesienią. Wkrótce rozpocznie się proces odbioru.
Historia inwestycji
Przebudowa dworca w Raciborzu to inwestycja centralna, finansowana przez PKP i realizowana przez firmę Texom z Krakowa. Projekt, nad którym czuwa pracownia GPVT z Poznania, miał być ukończony w pierwszej połowie 2024 roku, choć prace wciąż trwają. Przebudowa obejmuje kompleksową metamorfozę budynku z lat 70. XX wieku, który stanie się nowoczesnym centrum obsługi podróżnych oraz ważnym punktem kulturalnym miasta.
Nowoczesna architektura i funkcjonalność
Nowy dworzec zajmie powierzchnię 1547,6 m². Jego kubistyczna bryła, taras nad wejściem głównym oraz nowocześnie urządzone wnętrza to tylko niektóre z elementów, które wyróżniają tę inwestycję. Przestrzeń wewnętrzna będzie funkcjonalnie zaprojektowana, z nowoczesnym oświetleniem, ławkami, gablotami na rozkłady jazdy oraz elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów. Wyjątkowym elementem będzie „zielona ściana” o powierzchni 60 m², obsadzona prawie pięciuset roślinami siedmiu gatunków.
Architektura przyjazna i dostępna
Budynek będzie składał się z trzech segmentów, z nowoczesną i nieco industrialną elewacją. Wielkopowierzchniowe przeszklenia mają na celu doświetlenie wnętrz, a druciane okładziny elewacyjne i cegła klinkierowa dodają mu charakteru. Ciekawym elementem będą słupki z blachy corten, które dodadzą fasadzie industrialnego wyglądu. Na szczycie budynku znajdzie się zegar oraz podświetlany napis z nazwą dworca.
Nowy dworzec będzie przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W budynku pojawią się windy, pochylnie, linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz inne rozwiązania poprawiające komfort podróżnych.
Ekologia i bezpieczeństwo
Przebudowa obejmuje także wdrożenie szeregu rozwiązań ekologicznych, takich jak energooszczędne oświetlenie, odzysk wody deszczowej, wentylacja z odzyskiem ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Nowoczesny monitoring i system bezpieczeństwa przeciwpożarowego poprawią bezpieczeństwo na dworcu i w jego otoczeniu.
Centrum życia kulturalnego
Dworzec po przebudowie nie będzie tylko miejscem obsługi podróżnych. W skrzydle północnym na parterze znajdzie się przestrzeń dla gminy Racibórz, a na piętrze biura dla spółek kolejowych. W skrzydle południowym na poziomie ulicy powstaną lokale handlowo-usługowe, a na piętrze strefa kultury prowadzona przez samorząd. Urban Lab, miejsce aktywności obywatelskiej, będzie sercem nowego dworca, oferując przestrzeń dla freelancerów, konferencji, warsztatów i lokalnych wydarzeń. Będzie też część kawiarniano-gastronomiczna i stacja młodych.
Tak było u progu inwestycji
Komentarze (0)
Dodaj komentarz