D. Wacławczyk: To tak jakby otworzyć galerię, w której sklepy są zamknięte
Jesienią planowane jest otwarcie raciborskiego dworca, a przed ratuszem trwają prace nad adaptacją wynajętych od PKP powierzchni na urban lab.
Po przebudowie dworzec nie będzie jedynie miejscem obsługi podróżnych. Na parterze skrzydła północnego znajdzie się przestrzeń dla gminy Racibórz, natomiast na piętrze ulokowane będą biura dla spółek kolejowych. W skrzydle południowym, na poziomie ulicy, powstaną lokale handlowo-usługowe, a na piętrze zaaranżowana zostanie strefa kultury prowadzona przez samorząd. Urban Lab, będący miejscem aktywności obywatelskiej, stanie się sercem nowego dworca, oferując przestrzeń dla freelancerów, konferencji, warsztatów i lokalnych wydarzeń. W planach jest również kawiarniano-gastronomiczna część oraz stacja młodych.
Miasto będzie musiało pokryć koszty związane z urban lab i stacją młodych. Z ponad 2,13 mln zł zaplanowanych na ten rok, prezydent proponuje wykreślić 748 tys. zł. Ma to związek z częściowym przesunięciem terminu realizacji projektu na 2025 r.
Czytaj: W ratuszu pokazano jak będzie wyglądać raciborski Urban Lab [WIZUALIZACJE]
Do tematu na komisji oświaty nawiązał radny Dawid Wacławczyk. - Nie wiem, czy pani ma pełne informacje, bo choć trochę uspokoiła nas pani, mówiąc, że wycofanie zadań związanych z dworcem nie jest rezygnacją, a przeniesieniem na przyszły rok, to sytuacja budzi niepokój. Będziemy mieli taką sytuację, że PKP otworzy dworzec, a w jego części będą widniały kartki „remont trwa”. To tak, jakby otwierać galerię handlową, a sklepy byłyby zamknięte – powiedział były wiceprezydent, który pilotuje przygotowania do adaptacji dworcowych powierzchni.
Cały czas trwają rozmowy, które prowadzi pan Wojciech Hipnarowicz z Wydziału Rozwoju, mający największą wiedzę w tym temacie, ale obecnie jest nieobecny. Jeśli pan chce, ktoś z wydziału może przedstawić te informacje – odpowiedział wiceprezydent Michał Kuliga. - Wystarczy, że będzie to na sesję – dodał radny Wacławczyk.
Uchwałę budżetową poddano pod głosowanie. Za głosowało czterech radnych, czterech wstrzymało się od głosu, a pięciu było nieobecnych.
W czwartek, na obradach komisji gospodarki miejskiej, do tematu wrócił były wiceprezydent Dominik Konieczny. – Jaki jest planowany termin otwarcia dworca? – dociekał. – Z informacji przekazanych przez PKP wynika, że jest to 21 października 2024.
Zadania, jakie gmina ma w planach, pozostają w mocy. Jeśli chodzi o stan zaawansowania przygotowań, to jest on taki, by Stacja Młodych była gotowa na otwarcie dworca. Jeśli chodzi o urban lab, to obecnie trwają przygotowania do wyłonienia wykonawcy adaptacji pomieszczeń na to przedsięwzięcie. Jeśli data otwarcia podana przez PKP się nie zmieni, to urban lab niestety nie będzie jeszcze gotowy. Zostanie zrealizowany w późniejszym terminie – odparła wiceprezydent Małgorzata Rudnicka-Głowińska.
Mam pewne obawy co do dotrzymania tego terminu odnośnie otwarcia Stacji Młodych. Podziwiam optymizm pani prezydent, ale to się raczej nie uda – stwierdził D. Konieczny. – To może ja doprecyzuję. Jeśli termin 21 października zostanie dotrzymany, to i ta część, w której będzie Stacja Młodych, będzie gotowa. Ta część dworca jest przygotowana przez PKP pod klucz, pozostaje jedynie kwestia wyposażenia pomieszczeń. Część, w której ma znajdować się urban lab, będzie w stanie deweloperskim, więc tam konieczne będą pewne prace – sprecyzowała wiceprezydent.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz