Bezpłatna komunikacja, strzelnica i remont Staszica. Migawki z komisji budżetu
Ostatni poniedziałek sierpnia w raciborskim magistracie upłynął pod znakiem posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Członkowie komisji zajęli się opiniowaniem uchwał przygotowanych na najbliższą sesję Rady Miasta. Poruszono wiele aktualnych problemów.
Pierwszym punktem posiedzenia była informacja Wydziału Rozwoju dotycząca środków zewnętrznych, programów pomocowych, katalogu planowanych inwestycji oraz sposobów ich finansowania. Przedstawieniem zagadnienia zajęła się Justyna Szyndler, inspektor do spraw pozyskiwania środków pozabudżetowych.
Po prezentacji, w której przedstawiono projekty zgłoszone do różnych programów, przystąpiono do dyskusji. Jako pierwsza głos zabrała radna Ludmiła Nowacka. – Czy projekt dotyczący Arboretum to ten, o którym mówiła na jednej z poprzednich komisji pani dyrektor? – pytała radna.
– Złożony wniosek dotyczy pierwszego etapu projektu poprawy jakości mini-zoo w Arboretum. Pozyskane środki pozwolą na przeprowadzenie wszystkich prac ziemnych na tym terenie. Projekt ten zyskał na znaczeniu, ponieważ Arboretum miało już pełną dokumentację oraz pozwolenie na budowę – odpowiedziała Justyna Szyndler.
Radna Nowacka pytała także o strzelnicę w Szkole Podstawowej nr 15. – W którym miejscu miałaby się ona znajdować? – dociekała. – Jest to zamówienie publiczne, które realizuje pani dyrektor. Nie chcę jednak mówić, gdzie dokładnie będzie się ona znajdować, ale do sesji postaram się te informacje uzupełnić – powiedziała urzędniczka.
– Czy możliwe jest pozyskanie kolejnych środków na remonty budynków? – zapytał radny Michał Fita. – Obecnie istnieją programy, z których można skorzystać, ale jako Wydział Rozwoju nie mamy w tym momencie informacji na temat możliwych remontów – stwierdziła Justyna Szyndler.
Przewodnicząca komisji, Justyna Henek-Wypior, zapytała o remont ulicy Babickiej. – Mieszkańcy pytają o to, ponieważ remont był już wielokrotnie przekładany – mówiła. – Dziś właśnie rozpoczął się wspomniany remont – odpowiedział naczelnik Wydziału Inwestycji i Urbanistyki, Mariusz Mrozek. – Czy znamy datę zakończenia tego remontu? – dociekała przewodnicząca. – Zakończenie planowane jest na przyszły rok – odpowiedział Mariusz Mrozek.
W trakcie posiedzenia radni pochylili się również nad uchwałami dotyczącymi zmiany budżetu na rok 2024 oraz wieloletniej prognozy finansowej. Przedstawieniem dokumentów zajęła się miejska skarbnik, Maria Wieczorek-Juzwiszyn.
Jako pierwszy do dyskusji zgłosił się radny Michał Fita. – Co to znaczy, że częściowo środki są przeniesione na przyszły rok? Czy istnieje jakiś plan na zmianę zagospodarowania dworca? – pytał. – Główną przyczyną jest brak środków w budżecie, ponieważ teraz przeznaczamy je na komunikację miejską. Zadanie zostanie rozpoczęte, a przetarg ogłoszony. Jedynie co się wydarzy, to przesunięcie inwestycji w czasie – odpowiedziała skarbnik.
– Nie żebym się cieszył, ale mówiłem, że do oświaty brakuje 15-20 milionów złotych. Widzę, że prawie tyle teraz wprowadzamy. Czy docelowo będzie to wystarczająca kwota? – pytał radny Lenk. – Z wyliczeń Wydziału Edukacji wynika, że będzie to wystarczająca suma – odpowiedziała Maria Wieczorek-Juzwiszyn.
Radny Lenk odniósł się także do kwestii bezpłatnej komunikacji autobusowej. – Nie byłem przeciwny temu rozwiązaniu, ale nie wyznaczyliśmy sobie konkretnych celów. Nikt tego nie monitoruje, czy rzeczywiście więcej ludzi korzysta z tej komunikacji. Rozmawiałem z byłym prezesem Gawliczkiem, który stwierdził, że jeździ więcej osób, ale na pytanie, skąd taka ocena, odpowiedział, że tak po prostu jest. Jeśli to jest tak ważna usługa jak oczyszczanie miasta czy opłata śmieciowa, to wszyscy powinni solidarnie płacić, aby było za darmo. Niestety, obecnie usługa ta nie jest w ogóle dostosowana do mojego stylu życia i miejsca zamieszkania, więc nie wiem, dlaczego miałbym płacić za coś, z czego nie korzystam. Musimy jednak ponownie o tym porozmawiać, monitorować sytuację. Jeśli ma to tak wyglądać, że będziemy przy tym trwać tylko dlatego, że ma być za darmo, to tak być nie może, ponieważ to do niczego nie prowadzi – mówił radny z Ocic.
Uchwały poddano pod głosowanie. Uchwała budżetowa zyskała pozytywną opinię, przy czterech głosach za i dwóch wstrzymujących się. Z kolei wieloletnia prognoza finansowa uzyskała podobny rozkład głosów. W obu przypadkach czterech radnych było nieobecnych.
W części spraw bieżących i wolnych wniosków jako pierwszy głos zabrał radny Michał Fita. Mówił o ulicy Staszica. – Przewidziany był termin wykonania zadania, ale nastąpiło przeprojektowanie. Wobec tego inwestycja będzie realizowana według nowego projektu. Czy nie wpłynie to na zmianę terminu zakończenia? – pytał.
– Zakończenie planowane jest na październik 2024 roku. Przeprojektowanie zielonych pasów nie wymagało uzyskania zmiany terminu ani pozwoleń. Obecnie prace trwają pełną parą, ale pamiętajmy, że nie jest to jedynie zwykły remont, lecz całkowita przebudowa, łącznie z wymianą całej infrastruktury podziemnej. Termin na chwilę obecną nie wydaje się być zagrożony, ale gdyby coś się wydarzyło, wykonawca ma prawo do złożenia wniosku o przedłużenie terminu realizacji – odpowiedziała Małgorzata Rudnicka-Głowińska. Po tych wyjaśnieniach przewodnicząca komisji zamknęła poniedziałkowe posiedzenie z uwagi na brak kolejnych zgłoszeń do dyskusji.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz