Czyste powietrze tylko z audytem
Audyt energetyczny obowiązkowy w celu uzyskania dofinansowania do pomp ciepła w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” 26 sierpnia 2024.
Beneficjenci, którzy chcą uzyskać dofinansowanie do pomp ciepła z Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze" w ramach wymiany kopciucha w budynku jednorodzinnym, są zobowiązani do wykonania audytu energetycznego, który wskaże wybór pompy ciepła jako nowego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo, do dotacji kwalifikują się jedynie te pompy ciepła, które są lub zostaną wpisane na Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów (Listę ZUM) w okresie od 14 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.
Lista ZUM jest dostępna na stronie internetowej: https://lista-zum.ios.edu.pl/.
Informujemy również, że audyt energetyczny budynku jest obowiązkowy, jeżeli beneficjent zdecyduje się na dotację związaną z tzw. kompleksową termomodernizacją. Kompleksowa termomodernizacja w rozumieniu Programu obejmuje przedsięwzięcia w budynku, które prowadzą do zmniejszenia zapotrzebowania na energię użytkową (EU) o minimum 40% lub do wartości nie większej niż 80 kWh/m²*rok.
Audyt energetyczny jest kosztem kwalifikowanym w ramach Programu "Czyste Powietrze" w wysokości 100% kosztów netto, maksymalnie do 1200 zł. Jest to szczegółowa analiza energii użytkowej w ocenianym budynku. Dzięki audytowi można zidentyfikować miejsca strat energii wynikające z usterek lub nieprawidłowo dobranych materiałów termoizolacyjnych w budynku oraz ocenić efektywność źródła ciepła.
Podczas przeprowadzania audytu energetycznego budynku bierze się pod uwagę następujące elementy:
- przegrody zewnętrzne (takie jak dachy, stropodachy, ściany),
- rodzaj źródła ciepła,
- okna, drzwi i bramy,
- instalacje ciepłej wody użytkowej, grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne,
- oświetlenie,
- źródła energii odnawialnej (panele słoneczne, kolektory).
W przeciwieństwie do świadectwa charakterystyki energetycznej, audyt zawiera opracowanie skutecznych rozwiązań pozwalających na zmniejszenie zużycia energii w budynku. Dzięki tym informacjom właściciel budynku będzie mógł świadomie podjąć decyzję o termomodernizacji i rodzaju źródła ciepła. Rozwiązania zaproponowane na podstawie audytu ograniczają zużycie paliw kopalnych i przyczyniają się do mniejszej emisji spalin do środowiska naturalnego.
W programie „Czyste Powietrze” nie ma podanej listy audytorów, którzy wykonują audyty w ramach programu. Można jednak skorzystać z usług audytorów mających doświadczenie w tej dziedzinie, takich jak audytorzy z list Zrzeszenia Audytorów Energetycznych (ZAE), Stowarzyszenia Certyfikatów i Audytorów Energetycznych (SCiAE), Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE), Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE), a także z listy audytorów na platformie ekspertów efektywności energetycznej: https://www.peee.gov.pl/pl.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz