Zmierzch klasztorów. Muzeum zaprasza na nową wystawę
- 200 lat sekularyzacji na Śląsku na przykładzie klasztorów cysterskich - to temat nowej ekspozycji w Muzeum przy Gimnazjalnej.
W piątek, 6 września 2024 roku, o godzinie 18:00 w Muzeum w Raciborzu przy ul. Gimnazjalnej 1 odbędzie się wernisaż wyjątkowej, wędrownej wystawy przygotowanej przez Centrum Kultury i Historii Śląska - Haus Schlesien z Heisterbacherrott w gminie Königswinter, położonej niedaleko Bonn w Północnej Nadrenii-Westfalii.
Wystawa, zatytułowana „ZMIERZCH KLASZTORÓW. 200 lat sekularyzacji na Śląsku na przykładzie klasztorów cysterskich”, poświęcona jest dramatycznemu i przełomowemu wydarzeniu, jakim była sekularyzacja zakonów i klasztorów na terenie Królestwa Prus w 1810 roku. Chociaż decyzja ta dotknęła około 80 zakonów i klasztorów, w tym także obu konwentów dominikańskich w Raciborzu, ekspozycja koncentruje się na historii i dziedzictwie ośmiu klasztorów cysterskich położonych na terenie dawnej prowincji śląskiej, a obecnie znajdujących się w granicach Polski.
Cystersi, którzy przybyli na ziemie śląskie już w XII wieku, odegrali kluczową rolę w rozwoju gospodarki, cywilizacji, krzewieniu chrześcijaństwa oraz kształtowaniu osadnictwa na tych terenach. Zakon cysterski, uniwersalny w swojej misji „ora et labora” (łac. „módl się i pracuj”), pozostawił po sobie trwałe dziedzictwo, zarówno materialne, jak i duchowe, które przetrwało mimo burzliwych dziejów.
Na wystawie będzie można poznać historię i spuściznę klasztorów w Jędrzejowie, Jemielnicy, Rudach Wielkich, Lubiążu, Kamieńcu Ząbkowickim, Henrykowie, Krzeszowie oraz Trzebnicy. Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się, co istniało wcześniej oraz co pozostało po 200 latach od momentu, gdy „biali bracia” zostali zmuszeni do opuszczenia murów swoich klasztorów.
Celem wystawy jest przypomnienie o korzeniach tożsamości Śląska oraz służenie jako przestroga dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tej unikalnej ekspozycji, która oferuje głębokie spojrzenie na znaczenie i wpływ zakonu cystersów na dzieje Śląska.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany