Kordian bohaterem. Narodowe czytanie na Zamku Piastowskim
W sobotę, 7 września, Zamek Piastowski stał się świątynią słowa i literatury. W narodowym czytaniu Kordiana Juliusza Słowackiego wzięły udział osoby znane w życiu publicznym oraz goście specjalni - prof. Jerzy Bralczyk i aktor filmowy oraz teatralny Dariusz Kowalski. W rolę Kordiana wcielił się Andrzej Tomczyk.
Z wybranymi fragmentami dramatu Słowackiego zmierzyli się: wicestarosta Ewa Lewandowska, przewodniczący Rady Miasta Mirosław Lenk, rektor Akademii Nauk Stosowanych dr Paweł Strózik, dyrektor CKZiU nr 2 Mechanik dr Sławomir Janowski, dyrektor Zamku Piastowskiego Elżbieta Kula, wicedyrektor Grzegorz Wawoczny, radny powiatowy Artur Wierzbicki oraz - w roli Kordiana - Andrzej Tomczyk, dyrektor szkół w ZPiSdN w Raciborzu, a także członkowie Fortissimo: Regina Ludwikowska, Jolanta Mika, Tadeusz Mikiewicz, Bogdan Pająk, Jolanta Sawicka i Zbigniew Woźniak. Przygotowanie i scenografia Teresa Okaj, opracowanie muzyczne Łukasz J. Porwoł.
„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest propagowanie polskiej literatury oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku Prezydent RP zaprosił znane osobistości życia lokalnego do czytania „Kordiana” Juliusza Słowackiego, zachęcając jednocześnie uczestników „Narodowego Czytania” do refleksji nad Polską i polskim losem - w kontekście przeszłości, ale i teraźniejszości.
Fragmenty Kordiana, opatrując je stosownym komentarzem, czytali również Dariusz Kowalski oraz prof. Jerzy Bralczyk. Profesor wziął też udział w dyskusji o literaturze i języku polskim, którą prowadził Maciej Malinowski, dyrektor II LO im. Adama Mickiewicza.
„Narodowe Czytanie 2024” oraz wizyta znamienitych gości w Raciborzu były okazją do zwiedzenia unikatowej w skali kraju wystawy multimedialnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Nasi goście byli pod wrażeniem połączenia historii z nowoczesnymi technologiami. - To jest naprawdę wyjątkowa wystawa, którą polecamy nie tylko miłośnikom historii. To świetna propozycja na zbliżający się nieuchronnie jesienny czas dla całych rodzin - stwierdzili prof. J. Bralczyk i D. Kowalski.
Przypominamy, że wystawa multimedialna pt. „Górny Śląsk i Odra w średniowieczu” dostępna jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10:00 do 17:00. Czas zwiedzenia wynosi około 60 minut. Bilety są w cenie: normalny - 40,00 zł, a ulgowy - 20,00 zł. Szczegóły dotyczące zwiedzania oraz cennik dostępne są tutaj: https://www.zamekpiastowski.pl/dla-zwiedzajacych/index.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany