Uderzy w nas ściana deszczu. Czym to grozi?
Nadciąga fala intensywnych opadów deszczu. Za sprawą niżu genueńskiego znad Morza Śródziemnego w drugiej połowie tygodnia czekają nas gwałtowne ulewy, grożące licznymi zalaniami i podtopieniami. Zagrożona jest zlewnia górnej Odry, w tym powiat raciborski.
Na stronie głównej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego ostatnie ostrzeżenie ma datę 23 sierpnia. Dotyczy suszy hydrologicznej. Synoptyków rozgrzewa od kilku dni iż genueński, który ma przynieść ze sobą bardzo dużą ilość opadu nawet do 100 l na m2. - Najbardziej zagrożonymi rejonami będą południe i płd. zachód Polski. Sytuacja ta może nieść ze sobą powodzie błyskawiczne - prognozuje IMGW-PIB METEO POLSKA. Niż genueński odpowiedzialny był za powódź z 1997 r. Czy tym razem jest się czego bać? MAPA ZAGROŻEŃ IMGW
- Intensywne opady deszczu oraz stany alarmowe na górnej Odrze. Możliwe uruchomienie Polderu Buków oraz Zbiornika Racibórz. Od czwartku do niedzieli (12.09-15.09) wstępnie prognozuje się intensywne opady deszczu w dorzeczu górnej Odry. Prognozowane opady mogą utworzyć falę wezbraniową z przekroczeniem stanów alarmowych. Sytuacja jest bardzo poważna i dynamiczna - ostrzega redagowany w Raciborzu meteoproject.info.pl.
- Nadal istnieje duże prawdopodobieństwo opadów rzędu 50-100 mm w południowej, południowo-zachodniej i częściowo zachodniej części kraju. W woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim całkowita suma opadu w ciągu 4 dób może miejscami przekroczyć 150 mm, przy czym zdecydowana większość tej sumy opadów spadnie w piątek, sobotę i w niedzielę. Strefa szczególnie intensywnych opadów może swoim zasięgiem objąć także woj. małopolskie. Ulewne, długotrwałe opady deszczu wystąpią na terenie Czech i swoim zasięgiem obejmą zlewnię górnej Odry. Prawdopodobieństwo wystąpienia katastrofalnie dużych opadów (powyżej 200 mm/48 h) obejmujących swoim zasięgiem znaczne obszary na chwilę obecną oceniamy na dość niskie - czytamy na Polscy Łowcy Burz. Profil ma 580 tys. obserwujących. Warto go śledzić, bo na bieżąco aktualizuje dane o zagrożeniach.
- Komputery pogodowe wskazują sytuację pogodową Vb w drugiej połowie tygodnia. Może to spowodować ogromne ilości deszczu. Na chwilę obecną prognozy są jednak nadal bardzo niepewne. Dlatego do różnych raportów i ostrzeżeń znajdujących się w Internecie należy obecnie podchodzić z ostrożnością. W obecnej sytuacji szczególnie dotknięte będą Austria, Czechy i Polska. W tym przypadku modele obliczają wartości szczytowe na poziomie 300–400 litrów na metr kwadratowy - ostrzega niemiecki wetter.de.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz