W Starostwie zebrał się powiatowy zespół zarządzania kryzysowego. Podano spodziewane wielkości opadów w naszym powiecie
12 września o godz. 13.30 starosta raciborski Grzegorz Swoboda zwołał w Starostwie Powiatowym w Raciborzu posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z sytuacją meteorologiczną oraz hydrologiczną.
- Na posiedzeniu omówiono aktualne prognozy meteo oraz hydrologiczne na najbliższe dni oraz procedury działań na wypadek wystąpienia podtopień oraz skutków ulewnych deszczy, które są prognozowane. Przypomniano również o zasadach wymiany informacji pomiędzy ogniwami zarządzania kryzysowego oraz omówiono scenariusze działań w oparciu o obowiązujące procedur - podało Starostwo.
Obecni na posiedzeniu przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji, straży i policji przedstawili Staroście stan przygotowań do ewentualnych działań oraz omówili stan sił i środków będących w dyspozycji poszczególnych służb.
Obecnie sytuacja jest stale monitorowana a działania będą podejmowane adekwatnie do występujących zagrożeń.
- W przypadku wystąpienia lokalnych zagrożeń mieszkańcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do poleceń służb i straży jak również śledzenie aktualnej sytuacji pogodowej oraz prognoz w oficjalnych, urzędowych serwisach oraz stronach internetowych np. IMGW - podano.
Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 108
Nazwa biura: IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie
Zjawisko/stopień zagrożenia: Intensywne opady deszczu/ 3
Obszar: województwo śląskie powiat raciborski
Ważność: od godz. 20:00 dnia 12.09.2024 do godz. 07:00 dnia 16.09.2024
Przebieg: Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów:
dla okresu od godz. 20.00 dnia 12.09 do 07.00 dnia 13.09 wyniesie od 40 mm do 70 mm,
od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 wyniesie od 80 mm do 120 mm,
od godz. 07.00 dnia 14.09 do godz. 07.00 dnia 15.09 wyniesie od 70 mm do 110 mm, lokalnie do 150 mm,
od godz. 07.00 dnia 15.09 do godz. 07.00 dnia 16.09 suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%) 90%
Aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna na obszarze Wód Polskich w Gliwicach (górna Odra)
Niż genueński obecny jest nad Polską. Zgodnie z prognozami IMGW w dniach od 12 września do 15 września przyniesie potężne opady deszczu, które będą najbardziej intensywne w południowej części kraju, a na obszarze administrowanym przez Wody Polskie w Gliwicach głównie w regionie wodnym Górnej Odry i na Podbeskidziu. Możliwe, że opady deszczu w dniach 12-15.09.2024r. wyniosą ok. 150 l/m2, punktowo sumarycznie znacząco przekraczając tę wartość.
W związku z niekorzystną prognozą hydrologiczno-meteorologiczną informujemy o prowadzeniu wzmożonego monitoringu rzek i zbiorników wodnych. Pozostajemy także w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego na wszystkich szczeblach oraz z zarządcami innych dużych wielofunkcyjnych zbiorników w woj. śląskim i opolskim.
Aktualnie w Regionie Wodny Górnej Odry nie odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Stany wód kształtują się w strefie stanów niskich i średnich. Również w Regionie Wodnym Małej Wisły stany wód kształtują się w strefie stanów niskich, średnich i wysokich. Na żadnym posterunku wodowskazowym nie zostały odnotowane przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Ponadto, informujemy, że zbiorniki wodne na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach gotowe są w razie konieczności do przyjęcia fali wezbraniowej. Utrzymujemy pełną rezerwę powodziową oraz dodatkową (przykładowo: Zbiornik Przeczyce – 456%, Zbiornik Turawa – 207%). Ze względu na ograniczony odpływ wód ze zbiornika Dzierżno Duże w sierpniu br. zachowuje on rezerwę wynoszącą ok. 80% - odpływ ze zbiornika zwiększono.
W działania interwencyjne na ciekach zaangażowani zostali również wykonawcy zewnętrzni, którzy realizują zadania utrzymaniowe na rzekach znajdujących się w administracji Wód Polskich w Gliwicach. Zarazem poinformowano wykonawców robót na ciekach o konieczności przygotowania placów budów na przejście fali wezbraniowej oraz zabezpieczenia lub usunięcia sprzętu z terenów potencjalnie zalewowych.
Zgodnie z prognozami pogody i spodziewanym ponadnormatywnym opadem deszczu, a także raptownym wzrostem stanów wód w gotowości pozostaje Zbiornik Racibórz Dolny oraz Polder Buków. O możliwości uruchomienia tych dwóch obiektów poinformowane zostaną podmioty prowadzące działalność w czaszy zbiornika Racibórz.
Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz