Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności13 września 202418:11

Do wiatraków na farmie Racibórz popłynął prąd. To ważny etap inwestycji przed produkcją zielonej energii

Do wiatraków na farmie Racibórz popłynął prąd. To ważny etap inwestycji przed produkcją zielonej energii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Farma wiatrowa Racibórz została właśnie podłączona do elektrycznej sieci dystrybucyjnej, co oznacza, że od teraz wiatraki mogą pobierać prąd. To ważny etap inwestycji, realizowanej przez VSB Energie Odnawialne Polska. Elektrownia wiatrowa na terenie gminy Pietrowice Wielkie uruchomi do końca roku produkcję zielonej energii, która zapewni prąd dla ok. 36 tysięcy gospodarstw domowych.

To może zaskakiwać, ale aby elektrownia wiatrowa mogła rozpocząć produkcję zielonej energii, potrzebuje dostaw prądu z lokalnej sieci dystrybucyjnej. - Jest to niezbędne, ponieważ przed uruchomieniem wiatraków należy m.in. włączyć oświetlenie przeszkodowe dla samolotów, uruchomić windy, ale przede wszystkim aktywować systemy sterowania pracą wiatraków – wylicza Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska. Komputerowe systemy analizują zarówno bieżący kierunek oraz siłę wiatru, jak i prognozowaną pogodę. Przetworzone informacje trafiają następnie do układu sterowania, który dopasowuje kąt natarcia łopat wirników do warunków pogodowych.

- Do tego także potrzebne jest zasilanie z sieci. Ruszyć muszą bowiem silniki elektryczne znajdujące się w gondolach. Początkowo to one pracują, aby odpowiednio ustawić łopaty w kierunku wiatru. Po takim ustawieniu zaczyna działać już tylko natura - wyjaśnia kierownik projektu.

Podłączenie wiatraków do gniazdka

Obecnie 13 wiatraków, tworzących farmę wiatrową, jest już podłączonych do sieci dystrybucyjnej TAURON Dystrybucja jako odbiorca energii elektrycznej na potrzeby własne. Są też w pełni wyposażone w urządzenia sterujące pracą farmy.

Niestety nie oznacza to jednak, że turbiny wiatrowe mogą już teraz przesyłać prąd do sieci. Przedstawiciele producenta, koncernu Nordex, muszą wcześniej zakończyć procedurę rozruchowo-kontrolną tzw. commissioning. Od lipca weryfikowali oni sprawność każdego z wiatraków, uruchamiając je przy pomocy generatorów elektrycznych. – Teraz powtórzą testy wszystkich elementów elektryczno-mechanicznych i potwierdzą poprawność działania systemów zasilanych z sieci, ponieważ standardem jest tutaj podwójna kontrola tzw. double-check – mówi Marek Matkowski z VSB Energie Odnawialne Polska.

Zaglądamy do środka wiatraka

Kolejne zdjęcia z ciekawostkami technicznymi, przekazane przez inwestora, pokazują wnętrze windy. Wewnątrz każdego wiatraka znajduje się właśnie taka winda, transportująca sprzęt oraz pracowników technicznych na górę wieży do gondoli. Aż trudno uwierzyć, że jest dwuosobowa! – Jedną z zasad BHP jest praca w turbinach w zespołach dwuosobowych. Chodzi o to, aby w przypadku np. zasłabnięcia jednego z pracowników, drugi mógł mu pomóc – tłumaczy kierownik projektu. Na kolejnym zdjęciu widzimy schody, prowadzące na „parter” turbiny. Pod nim w tzw. piwnicy znajduje się transformator. Jego zadaniem jest zamiana niskiego napięcia 600V z generatora na średnie napięcie 33 kV, które z kolei w stacji transformatorowej (GPO) jest zmieniane na 110 kV, czyli wysokie napięcie. Bezobsługowy Główny Punkt Odbioru, jak sama nazwa wskazuje, odbiera energię wytwarzaną przez elektrownię wiatrową i wprowadza ją do sieci elektrycznej TAURON Dystrybucja. Obiekt o mocy 44 MVA znajduje się w Raciborzu w dzielnicy Studzienna. To, jak powstawała stacja GPO, można zobaczyć na filmie. Inwestor przygotował 3-minutową relację z procesu budowy stacji transformatorowej wraz z transportem i montażem transformatora mocy. Zajrzyjmy za kulisy projektu „Farma Wiatrowa Racibórz”:



Testowy przesył zielonej energii
Po zakończeniu procedur kontrolnych ze strony producenta, farma wiatrowa Racibórz rozpocznie testowe przesyłanie ekologicznego prądu do sieci dystrybucyjnej. Niezbędne będzie otrzymanie tzw. tymczasowego pozwolenia na wprowadzenie energii do sieci, aby móc skontrolować poprawność działania farmy wiatrowej i potwierdzić jej sterowalność. Ta część prac rozruchowych będzie podstawą do wydania przez Urząd Regulacji Energetyki koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej. VSB Energie Odnawialne spodziewa się, że wszystkie procedury potrwają do końca roku.

Inwestycja na terenie gminy Pietrowice Wielkie ma dostarczać zieloną energię elektryczną w ilości odpowiadającej potrzebom około 36 tysięcy gospodarstw domowych. Dzięki mocy zainstalowanej 41,6 MW, wykorzystując siłę wiatru, będzie wytwarzać czystą energię i ograniczy roczną emisję CO2 o 44 tysiące ton.
O Grupie VSB

Międzynarodowa grupa VSB, z siedzibą w Dreźnie, jest jednym z wiodących w Europie deweloperów w dziedzinie energii odnawialnych. Posiada 24 biura w 9 krajach: w Niemczech, Finlandii, Francji, Polsce, Włoszech, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Rumunii. Głównym obszarem działalności firmy jest rozwój projektów lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ich zarządzanie operacyjne Jej projekty w przygotowaniu pozwolą uzyskać ponad 15 GW mocy. Od 1996 roku VSB oddała do użytku ponad 700 elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej około 1,3 GW. VSB świadczy również usługi dla istniejących instalacji o wartości około 3,2 GW. Wraz ze spółkami stowarzyszonymi Grupa zatrudnia ponad 500 osób. www.vsb.energy 

O VSB Energie Odnawialne Polska

W Polsce grupa VSB od 15 lat angażuje się w projekty związane z energią odnawialną. W 2013 r. firma zainstalowała farmę wiatrową w Taczalinie o mocy 45,1 MW. W 2018 r. grupa VSB podpisała pierwszą europejska umowę zakupu energii (PPA) dla branży motoryzacyjnej. Zgodnie z nią farma wiatrowa w Taczalinie dostarczała od 2019 do 2024 roku 100% zielonej energii elektrycznej do fabryki Mercedes-Benz w Jaworze (województwo dolnośląskie). W 2023 r. oddała do użytku farmę wiatrową Baranów-Rychtal o mocy 42,6 MW, gdzie 11 turbin wiatrowych, generuje przyjazną dla środowiska energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb około 36 tys. gospodarstw domowych rocznie (więcej o projekcie Baranów Rychtal: https://www.vsb.energy/pl/pl/projekty/park-wiatrowy-baranow-rychtal/). W grudniu 2024 roku VSB Energie Odnawialne Polska planuje oddać do użytku farmę wiatrową Racibórz o mocy 41,6 MW (więcej informacji o projekcie tutaj: https://www.vsb.energy/pl/pl/projekty/farma-wiatrowa-raciborz

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport13 września 202412:18

W ten weekend nie ma mowy o grze w piłkę

W ten weekend nie ma mowy o grze w piłkę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

AKTUALIZACJA. Dynamiczna sytuacja pogodowa przyczyniła się do odwołania meczów w regionie.

red.
Aktualności13 września 202410:48

Nieszczelny dach przyczyną zalania sali lekcyjnej w Markowicach

Nieszczelny dach przyczyną zalania sali lekcyjnej w Markowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/archiwum OSP Racibórz Markowice
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 września 202411:07

Wyciek paliwa z ciężarówki w Zabełkowie

Wyciek paliwa z ciężarówki w Zabełkowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu - Katarzyna Kubik
Reklama
Sport13 września 202410:21

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

AKTUALIZACJA. Pogoda co prawda iście barowa, jednak zaplanowane spotkania piłkarskie na szczeblu od II ligi do C klasy z pewnością dostarczą emocji. Sytuacja pogodowa jest dynamiczna w związku z tym mecze, lub ich część może zostać odwołana. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202416:32

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.