Zbiornik Racibórz obecnie nie pracuje. Wody Polskie wyjaśniają, kiedy zostanie włączony do działań
- Do czasu, kiedy koryta Odry i Ulgi mogą bezpiecznie przeprowadzić wody, uruchomienie zbiornika Racibórz może bardziej zaszkodzić niż pomóc - słyszymy w Wodach Polskich.
Jak zapewnia Linda Hofman, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, zbiornik jest gotowy do pracy, a służby monitorują sytuację hydrologiczną.
Celem działania zbiornika jest przechwycenie fali powodziowej w takim momencie, w którym nastąpi jej redukacja do stanów bezpiecznych do przeprowadzenia korytem rzeki i międzywalem. Wody Polskie zaznaczają, że w odniesieniu do prognoz uruchomienie zbiornika jest bardzo prawodpodopobne. Nie można jednak określić, kiedy dokładnie to nastąpi.
Przed zbiornikiem Racibórz wody Odry będzie przechwytywał polder Buków. To on uratował miasto przed powodzią w maju 2010 r.
Zbiornik Racibórz Dolny i Polder Buków.Zbiornik Racibórz Dolny położony jest w dolinie rzeki Odry i jest on zbiornikiem suchym. Zapora czołowa zlokalizowana jest w kilometrze 46+300 rzeki. Piętrzy ona wody Odry w przypadku wystąpienia wezbrań o określonej wielkości przepływu (w normalnej sytuacji piętrzenie rozpoczyna się przy przepływie rzędu 1210 m3/s, natomiast w przypadkach szczególnych możliwe jest uruchomienie zbiornika już przy przepływie rzędu 750 m3/s). Przy maksymalnym napełnieniu zbiornik jest w stanie pomieścić 185 mln m3 wody, a powierzchnia zalewu wynosi 26 km2. Obiekt wyposażony jest w szereg budowli hydrotechnicznych m.in. budowlę przelewowo-spustową, której zadaniem jest piętrzyć wodę w czasie wezbrania, upust do Odry Miejskiej który przepuszcza wodę do Raciborza przez zaporę czołową zbiornika, rozdział wód rzeki Psiny, przepusty grawitacyjne oraz pompownie Buków i Lubomia, które mają za zadanie w trakcie wezbrania przepompować wodę z zawala do czaszy zbiornika. Czasza zbiornika ograniczona jest zaporami: czołową o dł. 4 km, lewobrzeżną o dł. 9,6 km i prawobrzeżną o dł. 8,8 km.
Zbiornik jest wyposażony w automatyczną sieć piezometrów, która mierzy zwierciadło wody w podłożu i korpusie zapór.
Zbiornik jest również pod stałą kontrolą IMGW CTKZ Katowice, który wykonuje pomiary geodezyjne oraz przeprowadzi okresowe oceny stanu technicznego. Ponadto urządzenia hydrauliczne, elektryczne, automatyczne i teletechniczne poddawane są okresowym przeglądom i bieżącej konserwacji. Zapory zbiornika są regularnie wykaszane, a rowy i cieki na bieżąco odmulane.
Polder Buków zlokalizowany jest na prawym (część sterowalna) i lewym (część niesterowalna) brzegu rzeki Odry, w kilometrze 25+570 – 33+560. Jest on również obiektem suchym, a jego napełnianie odbywa się w miarę „przechodzenia” fali wezbraniowej przez rzekę na wysokości obiektu. Tym samym odpowiednio przy przepływie rzędu 2189 m3/s polder jest w stanie przyjąć 40,24 mln m3 wody, a przy przepływie rzędu 3141 m3/s polder jest w stanie przyjąć 56,06 mln m3 wody.
Oba obiekty pracując w kaskadzie tworzą system pozwalający w znacznym stopniu redukować skutki większych wezbrań i powodzi, na obszarze doliny Odry od Raciborza po Wrocław. Ich praca jest ściśle uregulowana zapisami m. in. instrukcji gospodarowania wodą.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz