Najgorsze przyjdzie w nocy. Stan Odry może przekroczyć nawet 10 metrów. Czesi przestrzegają przed ekstremalną powodzią
Stan Odry w Chałupkach wzrósł dziś, 14.09, z 254 cm o północy do 565 cm o 20:30. Według prognoz, rzeka może tu osiągnąć nawet ponad 10 metrów, co oznacza powódź i ewakuacje mieszkańców. Przegląd najważniejszych informacji.
Zbiornik Racibórz i zbiornik w Krzanowicach
- Ze względu na przekroczenie stanu alarmowego na wodowskazie w Krzyżanowicach, z czaszy Polderu Buków i Zbiornika Racibórz Dolny zostały ewakuowane podmioty kruszywiarskie prowadzące w tym miejscu działalność oraz wędkarze. Zbiornik Racibórz Dolny oraz polder Buków są gotowe do podjęcia pracy. Trwa dozór funkcjonowania pompowni tego obiektu. Część niesterowalna polderów Buków podjęła pracę i przejmuje wody rzeki Odry - podały Wody Polskie, instytucja zarządzająca zbiornikiem Racibórz.
Wody Polskie w Gliwicach informują, że z uwagi na niekorzystną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną, pracę rozpoczął suchy zbiornik przeciwpowodziowy Krzanowice na rzece Biały Potok oraz zbiornik Włodzienin na rzece Troi. Ponadto zbiorniki wielofunkcyjne na obszarze naszego działania zachowują rezerwę powodziową większą niż wymagana.
W posiedzeniach WCZK oraz powiatowych uczestniczą przedstawiciele PGW WP, będąc do dyspozycji służb zarządzania kryzysowego.
Chałupki i gmina Krzyżanowice szykują się na trudną noc
Jeśli potwierdzą się katastroficzne prognozy o poziomie ponad 10 metrów w Chałupkach, można spodziewać się powodzi i ewakuacji mieszkańców domów położonych w miejscach narażonych na zalanie. Woda może wedrzeć się do kilku obiektów użyteczności publicznej, m.in. do centrum Odry przy starym przejściu granicznym.
Według IMGW-PIB - Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych we Wrocławiu maksymalny stan wody w Chałupkach to 726 cm.
Starosta, zastępca wójta oraz komendanci straży pożarnej oraz policji spotkali się z mieszkańcami Chałupek i Zabełkowa. Omówiono plany ewakuacyjne.
- W województwie morawsko-śląskim ewakuowany jest szpital w Boguminie. Dla 120 pacjentów trzeba było znaleźć miejsca w innych placówkach medycznych. Dotyczy to przede wszystkim chorych z oddziału opieki paliatywnej. Sam gmach szpitala nie był bezpośrednio zagrożony przez powódź, ale wody podziemne zagrażały stacji energetycznej i powstało ryzyko, że przestaną działać szpitalne urządzenia. Ostatnie informacje z Ostrawy, stolicy województwa morawsko-śląskiego, mówią o konieczności ewakuacji w regionie nawet tysiąca osób. Dotyczy to rejonu Ostrawy, Opawy i Karniowa. Miejscem krytycznym jest zlewnia Opawy i Odry. Zdaniem ekspertów jeżeli zderzą się ze sobą podczas kulminacji w tym samym czasie dwie fale powodziowe, może dojść do tragicznego w skutkach wystąpienia rzek z brzegów - czytaj Czechy. Na niektórych rzekach „stopień ekstremalnej powodzi”
Racibórz ma problem z kanalizacją deszczową
Jutrzejsze prognozy na poziom Odry w Miedoni to 753 cm (źródło IMGW PiB). Najprawdopodobniej rozpocznie pracę Zbiornik Racibórz. Obiekt spłaszczy falę powodziową.
- Wobec coraz trudniejszej sytuacji powodziowej zwróciłem się do prezesa Wód Polskich oraz dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o natychmiastowe rozpoczęcie napełniania zbiornika Racibórz Dolny. Rozpoczęcie napełniania zbiornika leży w kompetencji tych w/w organów. Władze samorządowe nie mają takich uprawnień. Obecny coraz wyższy poziom Odry, poza groźbą ewentualnej powodzi, powoduje również konieczność zamykania włazów przelewowych, którymi do Odry (po podczyszczeniu) trafia woda deszczowa. Powyżej pewnego poziomu musimy zamykać te włazy, ponieważ inaczej woda z Odry wlewałaby się do naszej kanalizacji. Ale to zamknięcie powoduje, że kanalizacja zaczyna być przepełniona (ciągły napływ deszczówki ) i zamiast odbierać wodę z opadów zaczyna ją wyrzucać na zewnątrz, doprowadzając do podtopień w najniższych punktach (piwnice, tunele). Dlatego w aktualnym stanie rzeczy tylko obniżenie poziomu wody w Odrze może pozwolić na opróżnienie przepełnionej kanalizacji. Dlatego zwróciłem się o rozpoczęcie procedury napełniania zbiornika, co by umożliwiło nam również udrożnienie naszej kanalizacji w całym mieście - poinformował prezydent Jacek Wojciechowicz.
Woda na kilka godzin zablokowała przejazd wiaduktami przy Piaskowej-Kolejowej oraz Eichendorffa. Przed 20:00 były przejezdne, ale każde intensywne opady doprowadzą do powtórki sytuacji. Prezydent chciałby szybszego uruchomienia zbiornika, ale Wody Polskie trzymają się swoich procedur, które zmierzają do ochrony całej górnej Odry i rejonu Wrocławia.
Wieczorem nieprzejezdna była Brzeska na wysokości Dębicza.
MONITORING STANU WÓD W POWIECIE RACIBORSKIM
W Turzu zamknięto drogę przez Rudę
- Dziś, 14.09.2024 r. o godz. 14:00, Zarządzeniem nr 95/2024 Starosta Raciborski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Powiatu Raciborskiego. W związku z powyższym przypomina się mieszkańcom, że w sprawach zagrożenia życia, zdrowia oraz mienia obowiązuje numer alarmowy 112. W pozostałych sprawach związanych z powstałym zagrożeniem powodziowym czynny jest numer Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej: 570 314 220 - podał kuźniański magistrat.
Po godz. 14:00 zamknięto odcinek ul. Browarnej pod wiaduktem kolejowym w Kuźni Raciborskiej.
Piasek i worki dla mieszkańców gminy dostępne są w GPWiK w Kuźni Raciborskiej przy ul. Klasztornej 45 oraz w OSP w Rudach przy ul. Rogera 22 do godz. 22:00.
Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego pozostaje w stałym kontakcie z obsługą zapory czołowej Elektrowni Rybnik. Stan wody na zbiorniku jest stale monitorowany.
W związku z prognozowanym wysokim stanem wód rzeki Odry, po godz. 19:00 wyłączony zostanie z ruchu odcinek ul. Raciborskiej w Turzu w związku z zamknięciem szandorowym (na zdj., fot. grupa 112 Racibórz)
Premier Tusk i łowcy burz ostrzegają przed ekstremalną nocą
- To, co czeka nas tej nocy i być może także przez część niedzieli, to będą opady w wielu miejscach większe, właściwie rekordowe - oświadczył premier Donald Tusk po odprawie służb w Nysie.
Fatalna sytuacja panuje również na granicznym odcinku Odry oraz na pozostałych rzekach południowej części woj. opolskiego. Miejscami notowane będą historycznie wysokie stany wody - donoszą polscy łowcy burz.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany