Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 sierpnia 201011:20

Dożynki wojewódzkie w Pietrowicach

Dożynki wojewódzkie w Pietrowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Pietrowice Wielkie:

Punkt o 10.00 z centrum Pietrowic Wielkich wyruszył barwny korowód XI Dożynek Województwa Śląskiego. Na czele mażoretki, orkiestra górnicza, bryczka z bp. Andrzejem Czają, potem bryczki z władzami i gośćmi, reprezentacje gmin i sołectw, na końcu sprzęt. Największa galeria zdjęć - kliknij TUTAJ

Gmina Pietrowice Wielkie była w tym roku gospodarzem powiatowych a jednocześnie XI Dożynek Województwa Śląskiego. Goście z Katowic nie kryli, że to najlepsze święto plonów z dotychczas organizowanych. Zaimponował zarówno korowód jak i bogaty program artystyczny.

Dożynki świętowało kilka tysięcy mieszkańców powiatu raciborskiego. Punkt o 10.00, 29 sierpnia, z centrum Pietrowic Wielkich wyruszył korowód, długi na kilkaset metrów, który przejechał przez wieś, co centrum kulturalno-społecznego, zbudowanego dzięki unijnej dotacji. Swoje reprezentacje, z koronami dożynkowymi, wystawiły gminy Raciborszczyzny oraz sołectwa Pietrowic Wielkich. Licznie, ze sprzętem, stawili się rolnicy. Na przedzie szła górnicza orkiestra, potem mażoretki oraz jeźdźcy. Przewodnicząca Krajowego Koła Gospodyń Wiejskich była już na wielu dożynkach, ale po raz pierwszy, jak zapewniła, widziała tak pięknie i pomysłowo udekorowane gospodarstwa na drodze korowodu.

Wśród gości znaleźli się m.in. biskup ordynariusz opolski ks. Andrzej Czaja, poseł na Sejm Henryk Siedlaczek, wicemarszałek województwa Zbyszek Zaborowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Piotr Zienc, członkowie zarządu województwa Mariusz Kleszczewski oraz Piotr Spyra, radni wojewódzcy, w tym Ewa Lewandowska z Raciborza, wicewojewoda Adam Matusewicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Gabriela Lenartowicz, starosta Adam Hajduk, wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, burmistrzowie, wójtowie a także radni gmin powiatu raciborskiego oraz szefowie powiatowych służb, m.in. policji oraz straży pożarnej.

Starostami dożynek byli Renata Jeremiasz z Samborowic oraz Józef Malcharczyk z Pawłowa. Rolnicy nie kryli rozczarowania tegoroczną aurą. Nie sprzyjała uprawom. - Tegoroczne zbiory w naszym regionie nie są bardzo złe, są średnie, jeśli chodzi o ilość. Problemem jest przede wszystkim to, że brakuje zboża jakościowego, czyli takiego, które nadaje się na mąkę. Żniwa nam się przedłużyły, ale zboże zbierane obecnie w większości nadawać będzie się jedynie na paszę - tłumaczy Józef Malcharczyk, rolnik z Pawłowa, który na 250 hektarach uprawia pszenicę ozimą, rzepak ozimy, buraki, ziemniaki i kukurydzę.

Rolnik z Pawłowa przyznaje, że wszystkiemu winna jest pogoda. - Klimat bardzo nam się zmienia i w rolnictwie jest to mocno odczuwane. Musi być zarówno słońce, jak i deszcz, ale w odpowiednim czasie. A myśmy mieli w tym roku ulewy w maju, które ubiły ziemię, a to wpłynęło ujemnie na wschody buraków. Liczne podtopienia to główna przyczyna obniżenia plonów - opowiada pan Józef. - Pogoda w zimie też ma znaczenie, bowiem cykl wegetacji zaczyna się już od siewu. Gdy mamy mroźną i suchą zimę, zboże narażone jest na wymarznięcie. Ostatnia zima to było dużo śniegu, który długo się utrzymywał, a to osłabia rośliny - dodaje.

Stąd dobrych wiadomości, jeśli chodzi o ceny produktów spożywczych, nie ma. - Wszyscy winią za to rolników, a przecież my nic nie możemy poradzić na pogodę. Nam też nie zależy na tym, by ceny rosły, my też jesteśmy konsumentami - kończy Józef Malcharczyk.
Józef Malcharczyk prowadzi gospodarstwo rolne wraz żoną i dziećmi. Przejął gospodarstwo o powierzchni 8 ha po rodzicach. Obecnie zostało ono powiększone do 250 ha. Żona - Regina Malcharczyk zajmuje się sprawami biurowymi, dzięki czemu prace przebiegają sprawnie i terminowo. Gospodarstwo zostało wyposażone o wydajniejszy i nowocześniejszy sprzęt, dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, m.in. z programu SAPARD i SPO. Gospodarstwo Józefa Malcharczyk zajmuje się wyłącznie produkcją roślinną. Obecnie główne uprawy to pszenica ozima 100 ha, rzepak 54 ha, buraki cukrowe 45 ha, ziemniaki 40 ha, kukurydza 11 ha. Na swoje płody rolne posiada stałych odbiorców. Prowadząc gospodarstwo rolne został wyróżniony przez Wójta Gminy Pietrowice Wielkie nagrodą w kategorii „Prężne gospodarstwo”, wręczoną podczas Gali Przedsiębiorców Gminy Pietrowice Wielkie. W przyszłości Józef Malcharczyk planuje nadal wykorzystywać programy unijne, które umożliwiają dalszą modernizację i powiększenie gospodarstwa.

Henryk i Renata Jeremiaszowie z Samborowic prowadzą gospodarstwo rolne wraz z synem Patrykiem. Gospodarstwo znajduje się na terenie Samborowic, lecz pola uprawne należą do czterech przyległych miejscowości. Pan Henryk przejął swoje gospodarstwo w 1983 roku po swoich rodzicach. Wówczas powierzchnia uprawna wynosiła 26 ha, a obecnie zostało ono powiększone do 280 ha. Motywacją do powiększania gospodarstwa było zainteresowanie syna, co przyczyniło się do tego, że prace przebiegły sprawnie i terminowo. Bardzo duży wpływ na rozwój gospodarstwa miało dofinansowanie ze środków unijnych, m.in. program SAPARD i SPO. Dzięki temu pan Jeremiasz miał możliwość wyposażyć gospodarstwo w wydajniejszy i nowocześniejszy sprzęt.

Przed dwunastoma laty pan H. Jeremiasz zrezygnował z hodowli, a zajął się wyłącznie produkcją roślinną. Obecnie główne uprawy to pszenica ozima 160 ha, rzepak 70 ha, buraki cukrowe 50 ha. Przed pięcioma laty na terenie gospodarstwa powstały trzy zbiorniki o pojemności 750 ton, służące do przechowywania zboża. Zbiorniki ułatwiają systematyczność sprzedaż pszenicy przez cały rok. Pan Jeremiasz posiada stałych odbiorców.

Prowadząc swoje gospodarstwo rolne Henryk Jeremiasz otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach m.in. nagrodę przyznaną przez Województwo Śląskie w kategorii „Najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne”, oraz statuetkę przyznaną przez Wójta Gminy Pietrowice Wielkie w kategorii „Prężne gospodarstwo”. W przyszłości Henryk Jeremiasz planuje nadal wykorzystywać programy unijne, które umożliwiają dalszą modernizację i powiększenie gospodarstwa.

W części oficjalnej wręczono odznaki Zasłużony dla rolnictwa, nadane przez Śląską Izbę Rolniczą. Otrzymali: Paweł Lasak, Edward Plura, Herbert Czekała, Paweł Gąsior, Paweł Himel, Jerzy Ksol, Renata Pientka, Paweł Ziegler, Andrzej Kurzeja, Ryszard Koza, Adrian Herud, Konrad Kurocznik, Jerzy Makulik, Paweł Wranik, Bernadeta Rąpała, Władysław Martinek, Adam Borys, Rajmund Klemens, Krystian Kretek, Zygmunt Wallach, Rafał Lopocz, Teresa Przybyła, Andrzej Kaleta, Bogusław Michalik, Halina Wenglorz, Zofia Brychcy, Jerzy Rajwa, Bernard Dziadek, Aneta Dors, Marianna Grzegorczyk, Agnieszka Gradek, Zbigniew Milka, Stanisław Dysy, Rafał Gałązka, Wacław Labocha, Jan Wójcik, Tadeusz Hałdus, Zofia Szczepanek, Karol Zgrzendek, Andrzej Skorek, Kacper Szczęch, Urszula Lenczyk, Kazimierz Sztafa, Kazimierz Strzałkowski, Franciszek Nycz.

Wręczono również wyróżnienia laureatom III Powiatowego Konkursu Mistrz Wiedzy Rolniczej 2010. W kategorii indywidualnej zwyciężył Roman Herber przed Wojciechem Kraskiem i Henrykiem Knopem. Drużynowo triumfowali Roman Herber, Zygmunt Wallach i Mirosław Jambor przed Katarzyną Komor, Eugeniuszem Bedryjem i Wojciechem Kraskiem. Trzecie miejsce przypadło Henrykowi Jeremiaszowi, Kindze Płaczek i Bernardowi Polokowi.

Opr. waw

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202410:17

Raciborzanka w prestiżowym gronie

Raciborzanka w prestiżowym gronie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło: psm.org.pl
Reklama
Aktualności25 września 202410:40

Sunex produkuje pompy ciepła w zrewitalizowanej ponad 100-letniej hali w Raciborzu

Sunex produkuje pompy ciepła w zrewitalizowanej ponad 100-letniej hali w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

SUNEX przeniósł produkcję pomp ciepła i innowacyjnych urządzeń grzewczych do historycznego obiektu z początku XX wieku. Wcześniej budynek został wyremontowany.

materiał nadesłany
Aktualności25 września 202411:58

Krzysztofek z Raciborza chce mieć swój pomnik!

Krzysztofek z Raciborza chce mieć swój pomnik! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
18
materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202422:22

Unia zdeklasowała Grzegorzowice i zameldowała się w półfinale [FOTO]

Unia zdeklasowała Grzegorzowice i zameldowała się w półfinale [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Powiat:

W środowe (25.09.) popołudnie na boisku LKS Grzegorzowice doszło do ćwierćfinałowego starcia Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz, w którym gospodarze, występujący na co dzień w B klasie, podejmowali wyżej notowaną Unię Racibórz z klasy okręgowej.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.09.2024
26 września 202418:43

Nasz Racibórz 27.09.2024

Nasz Racibórz 20.09.2024
20 września 202408:53

Nasz Racibórz 20.09.2024

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.