Sytuacja powodziowa na terenie powiatu raciborskiego [17.09.2024]
Informacje od zastępcy dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP Racibórz na dzień 17 września 2024.
Przez całą noc oraz od godzin porannych strażacy usuwają skutki podtopień głównie w miejscowościach:
Chałupki - zalegające błoto na jezdniach w wyniku podtopień
Zabełków - przywrócenie drożności DK78
Krzanowice - wypompowywanie wody z zalanych piwnic oraz usuwanie błota zalegającego na jezdni.
Sytuacja powodziowa na terenie gminy Kuźnia Raciborska oraz gminy Nędza jest stabilna. Poziom wody w rzekach Suminka oraz Rudka nie podnosi się. W nocy zakończyły się działania strażaków w przepompowni w Ciechowicach. Udało się zapobiec zalaniu tejże przepompowni. Dodatkowo pompy dużej wydajności, które ustawili strażacy w połączeniu z pompami zamontowanymi w przepompowni spowodowały znaczne obniżenie się poziomu wody w cieku wodnym Łęgoń. Prewencyjnie ustawiane będą również dodatkowe pompy przy przepompowni w miejscowości Turze. W gminie Kuźnia Raciborska w dalszym ciągu prowadzone są działania, które mają na celu zapobiec skutkom ewentualnej cofki z rzeki Odra.
Stacjonujące na terenie powiatu raciborskiego kompanie odwodowe Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostały odwołane. Obecnie wszystkie działania na terenie powiatu raciborskiego realizowane są własnymi siłami i środkami.
Sytuacja powodziowa na terenie zbiornika Racibórz Dolny jest stabilna. Pracownicy RZGW w Gliwicach na bieżąco monitorują stan wałów na terenie zbiornika oraz strażacy monitorują stan obwałowań wzdłuż rzeki Odra. Zbiornik Racibórz Dolny przyjął ok. 147 mln m3 wody (godz. 9.00). Wypływ ze zbiornika jest większy niż napływ wody powodziowej, co skutkuje stabilizacją się sytuacji na terenie zbiornika. W nocy pracownicy RZGW, strażacy oraz żołnierze WOT zabezpieczyli wysięk w rowie opaskowym na przedpolu zbiornika Racibórz Dolny.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany