Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich
Działania służb nadal trwają. Poziom wody w polderze Buków stopniowo się obniża. W czasie wezbrania polder przyjął ponad 50 mln m3 wody. Jego obecna pojemność wynosi około 30 mln m3.
- W zlewni rzeki Odry i Wisły, na obszarze zarządzanym przez Wody Polskie w Gliwicach, obniża się poziom wód. Nieustannie kontrolujemy sytuację hydrologiczno-meteorologiczną i podejmujemy konieczne interwencje. Nadzorujemy prawidłową pracę obiektów hydrotechnicznych oraz pozostajemy w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego - poinformowały dziś, 18.09., Wody Polskie.
W Regionie Wodnym Górnej Odry na dwunastu posterunkach wodowskazowych odnotowano przekroczenie stanów alarmowych: Dobra (rz. Biała, trend malejący), Branice (rz. Boczne koryto Opawy, trend malejący oraz Opawa, trend niezmienny), Chałupki (rz. Odra, trend malejący), Olza (rz. Odra, trend malejący), Krzyżanowice (rz. Odra, trend malejący), Racibórz-Miedonia (rz. Odra, trend malejący), Koźle (rz. Odra, trend rosnący), Krapkowice (rz. Odra, trend niezmienny), Opole-Groszowice (rz. Odra, trend rosnący), Ujście Nysy Kłodzkiej (rz. Odra, trend niezmienny), Bojanów (rz. Psina, trend malejący).
Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na czterech wodowskazach: Racławice Śląskie (rz. Osobłoga, trend malejący), Kamionka (rz. Stradunia, trend malejący), Ruda Kozielska (rz. Ruda, trend niezmienny) oraz Krzywa Góra (rz. Budkowiczanka, trend niezmienny).
W Regionie Wodnym Małej Wisły stan alarmowy został przekroczony na posterunku wodowskazowym Pszczyna (rz. Pszczynka, trend malejący). Na czterech wodowskazach odnotowano przekroczenie stanów ostrzegawczych: Jawiszowice (rz. Wisła, trend malejący), Bieruń Nowy (rz. Wisła, trend malejący), Bojszowy (rz. Gostynia, trend malejący) oraz Brynica (rz. Brynica, trend malejący).
Wczorajszej nocy pracownicy Wód Polskich w Gliwicach wraz z zaordynowanymi służbami kryzysowymi podjęli niezwłoczne działania w związku ze zlokalizowaniem przesiąków w wale polderu Buków. Natychmiast przystąpiono do zabezpieczenia i uszczelnienia wskazanego odcinka o długości 150 metrów (łączna długość obwałowań polderu to ok. 14km). Działania służb nadal trwają. Poziom wody w polderze Buków stopniowo się obniża. W czasie wezbrania polder przyjął ponad 50 mln m3 wody. Jego obecna pojemność wynosi około 30 mln m3.
Zlewnia rzeki Odry nasycona jest wodą. W dalszym ciągu występują wysokie stany wód spływających korytami cieków wodnych, których poziom się utrzymuje. Poniżej zbiornika Racibórz Dolny wysokie stany wód występują również na dopływach do Odry. Nadwyrężone obwałowania w kilku nadodrzańskich lokalizacjach w woj. opolskim wymagały umocnień.
Akcje doszczelniania trwają między innymi:
- na odcinku Lasaki-Poborszów w miejscowości Koźle-Rogi, gdzie została podjęta decyzja o podniesieniu lewostronnego korpusu obwałowania i wzmocnieniu go na długości ok. 1600 metrów. Nie sprawdziły się wczorajsze doniesienia dotyczące pęknięcia wału oraz powstających przesiąków. Wody Polskie w Gliwicach po otrzymaniu takich zgłoszeń natychmiast podjęły niezbędne działania celem ich weryfikacji. Po przeprowadzeniu wizji terenowej nie stwierdzono powstania żadnych uszkodzeń na wspomnianym odcinku. Informacje o nich są nieprawdziwe i odbiegają od rzeczywistego stanu rzeczy,
- na odcinku Bierawa-Brzeźce, gdzie konieczne jest podniesienie prawobrzeżnego wału i jego umocnienie,
- niezbędne jest również umocnienie lewostronnego wału Odry na odcinku około 200 metrów od strony odpowietrznej w miejscowości Narok, w rejonie Stopnia Wodnego Chróścice.
Nieustannie swoje zadania wykonuje Zbiornik Racibórz Dolny. Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniża się. O godz. 10.00 w dniu 18 września br. wynosił ok 134 mln m3 (ok. 72% pojemności). Z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, stopniowo obniża się rzędna na obiekcie. Upusty denne pozostają zamknięte.
Poprawie ulega sytuacja na zaporze w Jarnołtówku, gdzie obniża się stan wód. Stateczność budowli nie jest zagrożona. Również poniżej zbiornika stan wód w korycie rzeki Złoty Potok kształtuje się w strefie stanów wysokich, nie przekraczając stanu ostrzegawczego.
W gotowości do działania pozostaje również Polder Żelazna. Obiekt rozpocznie pracę w momencie przejścia fali wezbraniowej przez miasto Opole. Aktualnie Odra w tym miejscu zachowuje reżim koryta rzecznego i międzywala.
Prace umocnieniowe wałów trwają również w Regionie Wodnym Małej Wisły. Ponadto, podejmujemy liczne interwencje polegające między innymi na doraźnym uzupełnianiu wyrw brzegowych i usuwaniu zatorów. W tych zadaniach Wody Polskie w Gliwicach wspierają pracownicy RZGW w Krakowie, Rzeszowie oraz Poznaniu, którzy dysponując odpowiednią wiedzą i sprzętem uczestniczą w ocenie stanu obwałowań i ich przeglądach, szacowaniu szkód powodziowych (tam, gdzie jest to już możliwe z uwagi na stan wód), pomagają w niezbędnych pracach porządkowych na rzekach oraz innych działaniach.
Stabilizuje się sytuacja na zbiornikach Włodzienin i Krzanowice, z których następuje powolny odpływ wody. Pozostałe zbiorniki wielofunkcyjne znajdujące się na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach zachowują rezerwę powodziową.
Stale uczestniczymy również w posiedzeniach sztabów zarządzania kryzysowego.
Przypominamy, że wszelkie przypadki zauważonych nieprawidłowości można również zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz