Ścieżki, muldy i sygnalizacja. Migawki z komisji gospodarki
Materiał dotyczący realizacji inwestycji miejskich omawiali radni komisji gospodarki na posiedzeniu 19 września. Mieli do niego szereg pytań.
Radny Piotr Klima (na zdj.) zgłosił się do dyskusji przy punkcie dotyczącym sygnalizacji świetlnych. – Kiedy w końcu uruchomione zostaną światła na wysokości stacji benzynowej przy ul. Reymonta? Słupek ze światłami stoi, ale nic się nie dzieje. Czy to będzie inwestycja do wyrzucenia? – dociekał.
– Czekamy na podpisanie umowy dystrybucji z Tauronem. Poprzednio podpisana była umowa o przyłączenie. Niestety, formalności z tą firmą trwają długo. Nie chcemy jednak malować pasów przed uruchomieniem sygnalizacji, by nie sugerować pieszym, że można już tamtędy przechodzić – odpowiedział naczelnik Wydziału Dróg Miejskich, Zbigniew Chmielarz.
Radny Dominik Konieczny zwrócił uwagę na stan mostu zamkowego. – To nie jest kwestia kosmetyki, tam tworzą się muldy w asfalcie. Możemy spodziewać się dużo gorszych problemów. Czy można to wpisać do budżetu, by specjaliści ocenili stan mostu i z czym będziemy się borykać? – pytał radny.
– Jeśli zabezpieczymy środki na przyszły rok, to możemy ogłosić przetarg. To samo dotyczy kładki nad Odrą, która również kwalifikuje się do remontu – odparł naczelnik Wydziału Dróg Miejskich, Zbigniew Chmielarz.
Pod obrady komisji trafił także raport dotyczący stanu ścieżek rowerowych w Raciborzu na wrzesień 2024.
– Temat ważny, szczególnie że poprzedni prezydent obiecał połączenie wszystkich ścieżek rowerowych w jedną sieć. Niestety, póki co się to nie udało – rozpoczął przewodniczący Marcin Fica.
– Sami sobie utrudniamy życie. Mówią, że to wymaga zmiany organizacji ruchu albo przebudowy. Przyglądałam się. Wszystkie wjazdy na przejścia są obniżone. Wystarczy odrobina dobrej woli i trochę czerwonej farby. To, co jest obecnie, to mnożenie biurokracji – stwierdziła radna Magdalena Kusy.
– Pozwolę sobie nie zgodzić się z pana opinią, jaką wyraził pan na początku. Proszę policzyć, ile pieniędzy pozyskano i ile projektów rozpoczęto, a obecnie są kończone. Ja to policzyłem. To łącznie 26 km, w tym także ścieżki przy zbiorniku. Ale pan pewnie pamięta, że miasto miało tam swój udział. To jest multum. Wszystko to działo się za poprzedniej kadencji. Proszę spojrzeć na ul. Słowackiego – jest nowiutka ścieżka. Połączenie z ul. Mariańską jest, z ul. Michejdy także. Nie można więc mówić, że nie ma ciągłości, bo to właśnie my o to zadbaliśmy. Proszę to wszystko przeanalizować, a zobaczy pan, że to prawie 80% wzrost w stosunku do tego, co było w 2018 roku – prostował przewodniczącego radny Dominik Konieczny.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz