21 października otwarcie nowego dworca PKP. TVP o pomyśle utworzenia tu kaplicy
Z chwilą otwarcia na dworcu ruszy stacja młodych. W przyszłym roku będzie też urban lab. Miasto szuka najemcy na przestrzeń gastronomiczną. Radny Piotr Klima uważa, że na dworcu powinna powstać kaplica i izba pamięci.
27 września PKP rozpoczęła procedurę odbioru nowego obiektu. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, nowy dworzec zostanie oficjalnie otwarty 21 października. Inwestycja kosztowała ponad 30 mln zł. Ruszyła w lipcu 2022 r.
Inwestycja centralna za ponad 30 mln zł
Przebudowa dworca w Raciborzu - przypomnijmy - to inwestycja centralna, finansowana przez PKP i realizowana przez firmę Texom z Krakowa. Projekt, nad którym czuwa pracownia GPVT z Poznania, miał być ukończony pierwotnie w pierwszej połowie 2024 roku.
Przebudowa obejmuje kompleksową metamorfozę budynku z lat 70. XX wieku, który ma się stać nowoczesnym centrum obsługi podróżnych oraz ważnym punktem kulturalnym miasta.
Nowy dworzec zajmuje powierzchnię 1547,6 m² (jest mniejszy od tego z lat 70. XX w., który miał 2233 m kw.). Jego kubistyczna bryła, taras nad wejściem głównym oraz nowocześnie urządzone wnętrza to tylko niektóre z elementów, które wyróżniają tę inwestycję.
Bryła budynku składa się z 3 segmentów, w tym części istniejącej, objętej przebudową. Segment B - środkowy jest o kondygnację niższy od pozostałych - wykorzystano to pod taras widokowy ukierunkowany na oś widokową ulicy Adama Mickiewicza, której zamknięciem jest kościół WNMP. Budynek dopełnia kompozycję Placu Dworcowego tworząc jego wschodnią pierzeję. Bryłę spięto wspólnym masywnym dachem.
Przestrzeń wewnętrzna została funkcjonalnie zaprojektowana, z nowoczesnym oświetleniem, ławkami, gablotami na rozkłady jazdy oraz elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów.
Zielona ściana i eko-rozwiązania
Wyjątkowym elementem jest „zielona ściana” o powierzchni 60 m², obsadzona prawie pięciuset roślinami siedmiu gatunków.
Wielkopowierzchniowe przeszklenia mają na celu doświetlenie wnętrz, a druciane okładziny elewacyjne i cegła klinkierowa dodają mu charakteru. Ciekawym elementem są słupki z blachy corten, które dodają fasadzie industrialnego wyglądu. Na szczycie budynku umieszczono zegar oraz podświetlany napis z nazwą dworca.
Nowy dworzec jest przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W budynku znajdują się windy, pochylnie, linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz inne rozwiązania poprawiające komfort podróżnych.
Przebudowa objęła także wdrożenie szeregu rozwiązań ekologicznych, takich jak energooszczędne oświetlenie, odzysk wody deszczowej, wentylacja z odzyskiem ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Nowoczesny monitoring i system bezpieczeństwa przeciwpożarowego poprawią bezpieczeństwo na dworcu i w jego otoczeniu.
Stacja młodych, urban lab i... kaplica
Dworzec po przebudowie nie będzie tylko miejscem obsługi podróżnych. W skrzydle północnym na parterze jest przestrzeń dla gminy Racibórz (jej wynajęcie było warunkiem budowy większego obiektu, a nie małego dworca systemowego), a na piętrze biura dla spółek kolejowych. W skrzydle południowym na poziomie ulicy powstaną lokale handlowo-usługowe, a na piętrze strefa kultury prowadzona przez samorząd. Urban Lab, miejsce aktywności obywatelskiej, będzie sercem nowego dworca, oferując przestrzeń dla freelancerów, konferencji, warsztatów i lokalnych wydarzeń. Będzie też część kawiarniano-gastronomiczna i stacja młodych. Ta ostatnia, organizowana przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną, ruszy już w październiku. PREZENTACJA NT. ZAGOSPODAROWANIA DWORCA (PDF)
Radny Piotr Klima proponuje, by na dworcu powstała izba pamięci kolejnictwa oraz kaplica. Tematem zajęła się TVP Katowice. Jej rozmówcy uznali, że to dobry pomysł. Sceptycznie nastawiony jest prezydent Jacek Wojciechowicz. Oglądaj w TVP: Jest nowy dworzec w Raciborzu. Jest też nietypowy pomysł radnego
Na zdjęciach pomieszczenia pod stację młodych
Parametry nowego dworca PKP w Raciborzu:
Długość całkowita 103,25 m, segmentu A 39,33 m, segment B 35,05 m, segmentu C 28,67 m.
Szerokość całkowita 13,89 m
Wysokość 11,22 m - budynek niski
Liczba kondygnacji 2
Powierzchnia zabudowy 1120,73 m2
Powierzchnia przejścia na perony 72,42 m2
Liczba projektowanych miejsc postojowych: 16, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych oraz 4 miejsca dla aut osobowych ze stacjami do ładowania aut elektrycznych. Dodatkowo zapewnione 4 miejsca postojowe na terenie miasta.
Powierzchnia użytkowa całkowita 1547,6 m kw.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz