Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 października 202408:49

Drzewa Raciborza w europejskiej kampanii wyceny wartości drzew #EUTreeTag

Drzewa Raciborza w europejskiej kampanii wyceny wartości drzew #EUTreeTag - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

30 września 2024 r. na siedmiu drzewach w Raciborzu zostały umieszczone etykiety tzw. Tree Tagi z informacjami o gatunku, wymiarach, wartościach ekosystemowych, jakie pełni drzewo i korzyściach, jakie daje człowiekowi.

Drzewa rosnące w kilkuset miejscowościach w całej Europie zostały opatrzone specjalnymi, ekologicznymi etykietami TreeTag.

W Raciborzu do wyceny wartości usług ekosystemowych wybrano drzewa zgłoszone przez mieszkańców we wcześniejszej akcji „Ja Drzewo. Jak na imię mam” są to:

- Kasztanowiec Matka Polka (Kasztanowiec zwyczajny) – przy pomniku Matki Polki,
- Lipa Helena (Lipa srebrzysta) – przy ul. Konopnickiej/Lwowskiej,
- Wierzba Dorothka (Wierzba biała) – w Parku Roth – nad stawem – od strony ul. Kochanowskiego,
- Lipa – Drzewo Kultury (Lipa drobnolistna) – ul. Stalmacha przy Młodzieżowym Domu Kultury,
- Dąb Jan (Dąb szypułkowy) – przy ul. Armii Krajowej (obok ronda/pomnika św. Nepomucena),
- Dąb Przyjacielek (Dąb szypułkowy) – przy ul. Górnej (pomiędzy ul. Czeską/ul. Węgierską),
- Sosna Dziadek (Sosna pospolita) – przy ul. Londzina (obok bramy wjazdowej DK Strzecha).

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na znaczenie drzew w przestrzeni miejskiej. Na etykietach tzw. Tree Tag’ach znalazły się informacje o usługach ekosystemowych, jakie wybrane drzewo świadczy: ile przechwytuje wód opadowych, ile zanieczyszczeń i ile produkuje tlenu. Im większa korona drzewa, tym znaczniejsze świadczy ono usługi ekosystemowe.

W kampanię ochoczo włączyły się przedszkolaki, które brały aktywny udział podczas etykietowania Lipy Kultury – grupa z Przedszkola nr 2 oraz Wierzby Dorothki – grupa z Przedszkola nr 13. Dzieci mogły dowiedzieć się o wartościach ekosystemowych drzew oraz o ich pozytywnym i potrzebnym oddziaływaniu na środowisko i człowieka. Ważne jest to, aby edukować dzieci o otaczającym środowisku i ekosystemie już od początku nauki, co przełoży się na zwiększenie ich świadomości o drzewach.

Ponadto na stronie www.treetags.eu, zaznaczone są na mapie (https://www.treetags.eu/en/treetags) wybrane drzewa z Raciborza i nie tylko, które zostały opatrzone etykietami informacyjnymi.

Jakie informacje znajdziemy na drzewach?

Weźmy pod uwagę największe oznaczone drzewo pod względem obwodu pnia — Lipę Helenę.

"Jestem lipą srebrzystą. Obwód mojego pnia wynosi 420 cm. Moja wysokość to 19 m. Powierzchnia moich liści wynosi 2058 m2. W pniu i gałęziach magazynuję 5199 kg węgla. Odgrywam ważną rolę, ponieważ w ciągu roku przechwytuję 1700 litrów wód opadowych, zapobiegając powodziom. Oczyszczam powietrze, usuwając z niego 2349 g zanieczyszczeń. Produkuję tlen w ilości, jakiej 1 osoba potrzebuje do oddychania przez 6 dni. Magazynuję 1300 g CO2 – to tyle, ile przeciętny samochód spalinowy produkuje przejeżdżając 438 km".

Udział mieszkańców w kampanii

Magdalena Wysmyk, koordynatorka komunikacji w NBTM: – Kampanię można wesprzeć fotografując się przy drzewie z TreeTagiem i publikując zdjęcie w mediach społecznościowych, opatrując je hasztagiem #EUTreeTag. Mamy też nadzieję, że informacja o drzewie i jego wartości wykorzystywana będzie jako materiał edukacyjny w terenie, oraz że widząc taki plakat, mieszkaniec pomyśli, że oto na jego ulicy rośnie cenne i wartościowe drzewo!

Drzewa niezbędnym elementem miast

W kampanii uczestniczy dziewięć organizacji z różnych krajów europejskich. Ponadto włączają się w nią liczni partnerzy, między innymi lokalni zarządcy drzew, organizacje społeczne czy szkoły opatrujące TreeTagiem drzewa na swoim terenie. Koordynatorem kampanii w Polsce jest Nature-Based Tree Management https://nbtm.pl/ (NBTM). Poprzez kampanię #EUTreeTag jej organizatorzy pragną zwrócić uwagę lokalnych społeczności na wartość dodaną, jaką drzewa nam oferują.

– Drzewa są nam niezbędne – mówi Kamil Witkoś-Gnach z NBTM. – W świetle postępujących zmian klimatycznych musimy dbać o nie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Na co dzień wielu z nas nie zwraca na nie większej uwagi. Dopiero gdy zostaną usunięte, dotkliwie odczuwamy ich brak i zauważamy, że wcześniej dawały kojący cień, obniżały temperaturę otoczenia i przeciwdziałały podtopieniom podczas ulewnych deszczów. A powinniśmy pamiętać, że świadczą dla nas znacznie więcej różnych usług!

Potrzebujemy takich drzew w wielu innych miejscach. Czasami jednak wiąże się to z podejmowaniem trudnych decyzji i mierzeniem się z ich konsekwencjami – może to być ograniczenie liczby paneli słonecznych czy miejsc parkingowych. Powinniśmy też pamiętać, że drzewa odgrywają dużą rolę w tworzeniu przyjemnej i sprzyjającej zdrowiu przestrzeni do życia.

O inicjatorach kampanii

Projekt #EUTreeTag powstał z inicjatywy dziewięciu organizacji działających w branżach związanych z drzewami w takich krajach, jak Holandia, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Polska, Niemcy, Szwajcaria i Dania. Organizacje te łączy wspólny cel — zwrócenie uwagi na wartość drzew i zwiększanie świadomości ich znaczenia. Wykorzystując do tego specjalne oprogramowanie, w tym aplikację i-Tree, obliczają finansową i ekosystemową wartość, jaką drzewo lub cała ich grupa oferuje otoczeniu, w którym rośnie. Takie dane mogą pomóc decydentom, planistom, architektom i osobom opiekującym się drzewami zarządzać zerdzewieniami miejskimi w bardziej świadomy sposób, uwzględniając ich wartość, w tym wartość usług ekosystemowych, a także zwrócić uwagę mieszkańców co zawdzięczają drzewom.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj artykuł pt. „Wycena wartości drzew a planowanie zieleni w miastach” autorstwa Kamila Wiktośa-Gnacha z Instytutu Drzewa, który znajduje się pod linkiem https://instytut-drzewa.pl/2024/08/05/wycena-wartosci-drzew/

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 28.03.2025
27 marca 202520:16

Nasz Racibórz 28.03.2025

Nasz Racibórz 21.03.2024
20 marca 202518:23

Nasz Racibórz 21.03.2024

Nasz Racibórz 14.03.2025
13 marca 202521:59

Nasz Racibórz 14.03.2025

Nasz Racibórz 07.03.2025
6 marca 202521:50

Nasz Racibórz 07.03.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.