Specustawa przyspieszy zbiornik
Z końcem roku wojewoda śląski powinien otrzymać wniosek o wydanie pozwolenia na realizację zbiornika Racibórz. Na mocy specustawy na przeszkodzie nie staną już sprawy wywłaszczeń. - Decyzja wojewody będzie oznaczać, że grunty przejdą na rzecz inwestora - mówił dziś starosta Adam Hajduk.
Wywłaszczenia jak dotąd hamowały inwestycje przeciwpowodziowe. Teraz się to zmieni. Weszły w życie przepisy specustawy, którą obecny prezydent Bronisław Komorowski obiecywał jeszcze podczas wizyty, w maju, na terenie Polderu Buków. - Decyzja o realizacji inwestycji specjalnego znaczenia oznacza, że grunty z mocy prawa przejdą na inwestora - mówił dziś podczas sesji Rady Powiatu starosta Adam Hajduk. Poinformował, że z mocy prawa starostwo zaprzestało prowadzić sprawy o wywłaszczenia, a tych wpłynęło jak dotąd 101. 66 już zakończono. Właścicielom, którym państwo zabierze ziemię pod wały, zbiorniki i poldery dostaną odszkodowanie. Ci, którzy sami wystąpią o wykup dostaną wyższe stawki i dodatki. W przypadku rolników z Sudoła i Bieńkowic, którzy stracą ziemię pod zbiornik, w grę wchodzą również grunty zamienne. - To szczególne przypadki. Dotychczasowe ustalenia nie stracą ważności. Będą grunty zamienne, po 2013 r. - dodał Hajduk.
Omówieniu stanu formalno-prawnego w związku ze specustawą o szczególnych warunkach realizacji inwestycji przeciwpowodziowych poświęcone było dzisiejsze spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim z przedstawicielami samorządów i instytucji zaangażowanych w budowę zbiornika Racibórz. Uczestniczył w nim starosta Adam Hajduk. Spotkaniu przewodniczył wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, a udział w nim wzięli także obaj wicewojewodowie oraz pełnomocnik wojewody ds. usuwania skutków powodzi i budowy zbiornika Racibórz.
Zmiany legislacyjne zwiększyły nadzór wojewody nad urządzeniami i inwestycjami przeciwpowodziowymi. W myśl tych zmian to wojewoda wskazuje, gdzie należy wznieść obiekty przeciwpowodziowe, decyduje, które grunty należy wywłaszczyć pod ich budowę, oraz zatwierdza projekt budowlany - wydając jedną decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji.
Zmiany te bez wątpienia ułatwią budowę zbiornika Racibórz, który ostatecznie ma powstać do 2015 roku. Z rozpoczęciem inwestycji przeciwpowodziowej nie trzeba będzie czekać, aż właściciel nieruchomości, na której ma ona powstać, zgodzi się na wywłaszczenie. Po wydaniu decyzji od razu będzie można przystąpić do prac. Odszkodowanie za grunty, tak jak w przypadku specustawy drogowej, będzie ustalane później w osobnym postępowaniu.
Odszkodowanie dla wywłaszczonych mieszkańców będzie ustalane w drodze negocjacji między właścicielami lub użytkownikami wieczystymi gruntów a inwestorem. Jeżeli jednak nie uda im się dojść do porozumienia w ciągu dwóch miesięcy, decyzja w tym zakresie będzie należeć do wojewody. Osoba wywłaszczona będzie mogła się od niej odwołać do ministra infrastruktury.
Celem dzisiejszego spotkania było usystematyzowanie działań w sprawie budowy zbiornika Racibórz po wprowadzeniu zmian legislacyjnych. Według informacji, jaką w sprawie kalendarium budowy zbiornika Racibórz przedstawił jej inwestor - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, decyzja środowiskowa jest już przygotowana do podpisu, prowadzone są prace uaktualniające projekt budowlany, dobiega też końca kompletowanie niezbędnej dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia realizacji inwestycji. Z końcem tego roku wojewoda powinien otrzymać wniosek o wydanie pozwolenia na realizację inwestycji.
ŚUW, (w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany