KPP Racibórz w projekcie Schody dla życia
Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu wzięła udział w projekcie „Schody dla życia”. Obok podstawowych obowiązków ustawowych, którymi są ochrona życia i zdrowia ludzi, policja chce przyczyniać się do zwiększenia świadomości w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Nowy wystrój schodów rzuca się w oczy.
W Komendzie Powiatowej Policji w Raciborzu powstały schody dla życia. Utrwalenie poszczególnych elementów ratowania życia w nagłych przypadkach jest bardzo ważne. Idąc po schodach zawsze zwrócimy uwagę na to co jest tam napisane. Poszczególne kroki, opisujące, w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy, rzucają się w oczy. Większość z nas jest wzrokowcami i zapamięta te wskazówki oraz będzie mogła je wykorzystać, jeśli dojdzie do jakiejś niespodziewanej sytuacji.
Pierwsza pomoc to czynności pomagające w razie nagłego wypadku, urazu lub ataku choroby. Podtrzymują życie poszkodowanego albo pomagają zmniejszyć skutki zdarzenia.
Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia, postaraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z tymi zasadami:
• Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
• Oceń stan poszkodowanego i przytomność. Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany Cię słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
• Udrożnij drogi oddechowe. Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.
• Oceń oddech. Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie jest przytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
• Zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pomoc.
• Wykonaj resuscytację i zastosuj defibrylator, jeśli go znajdziesz w pobliżu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany