Stanowisko RAFAKO S.A. w związku z oświadczeniem JSW KOKS S.A. w sprawie naliczenia kar umownych
- W związku z opublikowaniem przez JSW KOKS S.A. informacji prasowej dotyczącej RAFAKO, a dotykającej kwestii rozliczeń oraz współpracy obu spółek przy realizacji budowy Elektrociepłowni Radlin, a także opisania żądań finansowych kierowanych do RAFAKO S.A., wyjaśniamy tą samą drogą kilka najważniejszych kwestii. Stoimy na stanowisku, że scena medialna nie jest najlepszą do prowadzenia biznesowych dyskusji i zamiast tego ponownie proponujemy powrót do zerwanych przez JSW KOKS S.A. mediacji przed Sądem Polubownym Prokuratorii Generalnej, gdzie toczą się rozmowy merytoryczne i zmierzają do osiągnięcia porozumienia - czytamy w oświadczeniu raciborskiej spółki.
Obecnie analizujemy zasadność naliczenia przez JSW KOKS S.A. kar umownych i zgłoszenia innych roszczeń wobec RAFAKO S.A. w związku z realizacją projektu budowy Elektrociepłowni Radlin. Na tym etapie bezsporna pozostaje konieczność zwrotu przez JSW KOKS S.A. kwot pobranych z gwarancji, co nakazał sąd.
Czytaj: JSW KOKS S.A. zdecydowało naliczyć Rafako kary umowne
Respektowanie postanowienia sądu może być początkiem drogi do porozumienia i dokończenia inwestycji, jednak zarząd JSW KOKS S.A. niestety na razie odrzuca tę możliwość i twierdzi, że postanowień sądu nie otrzymał.
JSW KOKS S.A., publikując informacje na temat przyczyn spowolnienia prac na budowie, całkowicie pomija okoliczności zależne wyłącznie od swoich działań rozpoczętych w dniu 9 września 2024 r., polegających na jednostronnym zerwaniu prowadzonych mediacji między stronami oraz bezprawnym przejęciu 55 milionów złotych pochodzących z zabezpieczenia należytego wykonania łączącej strony umowy w postaci gwarancji bankowej oraz kaucji pieniężnej RAFAKO S.A.
Nieprawidłowość tych działań potwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia roszczeń, nakazując dokonanie zwrotu środków bezprawnie ściągniętych z gwarancji bankowej, o czym RAFAKO S.A. niezwłocznie powiadomiło JSW KOKS S.A.
Zamiast wykonać postanowienie sądu, JSW KOKS S.A. podjęło kolejne destrukcyjne dla realizacji projektu działania. Przypominamy, że to decyzje JSW KOKS S.A. doprowadziły do złożenia w dniu 26 września 2024 r. wniosku o ogłoszenie upadłości. Teraz spółka, której 100-procentowym akcjonariuszem jest nadzorowana przez Ministra Skarbu JSW S.A., podejmuje kolejne działania zmierzające do dodatkowego obciążenia RAFAKO S.A. karami umownymi.
To bezprecedensowe działanie, które nosi znamiona działania nie tylko na szkodę RAFAKO, ale także samej JSW KOKS S.A. To na JSW KOKS S.A. spada odpowiedzialność za znaczące przedłużenie realizacji Elektrociepłowni Radlin, która bez udziału jej generalnego wykonawcy – RAFAKO S.A., jeśli nawet zostanie dokończona, to z kilkuletnim opóźnieniem. Tymczasem to kwestia ważna nie tylko dla JSW KOKS S.A. i dla bezpieczeństwa pracy samej Koksowni Radlin, ale także dla zapewnienia dostaw ciepła mieszkańcom Radlina.
JSW KOKS S.A. w piśmie z dnia 15.10.2024 r., przekazanym RAFAKO S.A. w godzinach popołudniowych, wyznaczyło niemożliwy do spełnienia, jednodniowy termin na zapłatę 160 milionów złotych oraz na wykonanie szeregu zadań i czynności. Taka absurdalna praktyka jest nie tylko jednoznacznie odrzucana w orzeczeniach polskich sądów, lecz również wskazuje na nieprzychylne działania JSW KOKS S.A. ukierunkowane na faktyczny zamiar zerwania współpracy z RAFAKO S.A. i pogrążenia naszej firmy.
Jednocześnie pomijany jest fakt, że przez ponad sześć miesięcy JSW KOKS S.A. nie uzyskała zgód korporacyjnych na wprowadzenie w życie podpisanych przez strony aneksów, które pozwoliłyby na sprawną realizację rozliczeń i prac na budowie. Takie zgody uzyskuje się zwyczajowo najdalej w ciągu kilku dni.
Przyczyny obecnych przeszkód w dokończeniu budowy są spowodowane lub powiązane z działaniami i zaniechaniami JSW KOKS S.A., które od miesięcy nie współpracuje z Wykonawcą w celu sprawnego i szybkiego dokończenia realizacji inwestycji.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany