Współczesne niewolnictwo. Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi
Dzień 18 października obchodzony jest jako Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe, nieustannie starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec. Nie tylko w tym dniu.
Handel ludźmi to nic innego, jak współczesna forma niewolnictwa. Należy jednak przede wszystkim pamiętać, że jest to przestępstwo gwałcące podstawowe wartości człowieka.
Zmuszanie do prostytucji, żebractwa, niewolniczej pracy, odbieranie ludziom wolności i godności – to ciemna strona współczesnego świata. Narażeni są na to szczególnie ludzie młodzi, niedoświadczeni, często bezgranicznie ufający nieznajomym i poszukujący lepszego życia.
Handel ludźmi jest trzecim, po obrocie bronią i narkotykami przestępstwem na świecie, przynoszącym największe zyski grupom przestępczym. W ostatnich latach wykorzystywanie ofiar występuje najczęściej w dwóch formach – w prostytucji i w pracy przymusowej. Narażone na niebezpieczeństwo handlu ludźmi są przede wszystkim osoby decydujące się na emigrację.
Polska, z kraju wyłącznie pochodzenia ofiar, stała się państwem zarówno ich tranzytu, jak i przeznaczenia. Ofiary pochodzą głównie z krajów Europy Wschodniej a także państw azjatyckich. Polskie ofiary wykorzystywane są głównie w krajach Europy Zachodniej.
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, podobnie jak w pozostałych komendach wojewódzkich w kraju, funkcjonują w strukturach wydziałów kryminalnych etatowe wojewódzkie zespoły do walki z handlem ludźmi. Na poziomie krajowym polska Policja w walce z handlem ludźmi współpracuje z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i instytucjami użyteczności publicznej.
Z uwagi na międzynarodowy charakter przestępstwa handlu ludźmi, podejmowane są działania wykraczające często poza granice Polski. Na tym polu polska Policja współpracuje z polskimi i zagranicznymi oficerami łącznikowymi, a także międzynarodowymi instytucjami policyjno-prokuratorskimi.
Uzyskać stosowną pomoc lub zgłaszać informacje o przypadkach handlu ludźmi, można w Biurze Kryminalnym KGP:
- dzwoniąc na numer specjalnej infolinii: +48 664 974 934; lub pisząc na adres e-mailowy: handelludzmibsk@policja.gov.pl.
Dzięki przekazanym informacjom, można już było wielokrotnie zapobiec ludzkim tragediom.
O przestępstwie, jakim jest handel ludźmi należy pamiętać każdego dnia, nie tylko 18 października. Warto więc wiedzieć, jak ustrzec się przed takimi zagrożeniami i gdzie zwrócić po właściwą pomoc.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz