W końcu mają czym wyjeżdżać do akcji. OSP Gródczanki mają nowy lekki wóz strażacki
Dwa lata temu na 90. urodziny gmina ufundowała jednostce sztandar. Dziś, 19.10., w asyście wozów z innych sołectw gminy Pietrowice Wielkie oraz Pilszcza oficjalnie przyjęto lekki wóz na podwoziu volkswagena. Zastąpił wysłużonego żuka z 1969 r.
Pojazd kosztował 150 tys. zł. O jego zakup strażacy zabiegali od lat. Sześć miesięcy temu rozpoczęły się rozmowy z obecnym wójtem Adamem Wajdą. Dziś pojazd oficjalnie zaparkował w miejscowej remizie. Poświęcił go ks. Mateusz Zajdel, kapelan miejscowych ochotników, pietrowiczanin.
Podwozie nie jest nowe, kilkuletnie. Zabudowa za to spełnia wszystkie wymogi i normy. O wyposażeniu mówi w materiale wideo prezes Janusz Zgrzędek. O kolejnych inwestycjach strażackich mówi wójt Adam Wajda.
Historia OSP Gródczanki
Początki ochrony przeciwpożarowej w Gródczankach sięgają 1812 r., kiedy to dla miejscowego folwarku kupiono sikawkę konną. Był to pierwszy taki sprzęt w okolicy. Pełnoletni mieszkańcy pełnili wtedy nocne warty. Oficjalne utworzenie straży nastąpiło w 1932 r. Na wyposażeniu była wtedy sikawka ręczna, trzymana w starej kaczkarni przy folwarku, obok stawu. Była to pierwsza drewniana remiza, przebudowana rychło na murowaną strażnicę, istniejącą do dziś. Do straży należał przynajmniej jeden mężczyzna z każdej rodziny. Działała również drużyna kobieca, a do największych akcji zaliczono udział w gaszeniu pożaru pietrowickiej roszarni. Po wojnie jednostkę reaktywowali Hubert Bernard i Józef Pientka. W latach 60. kupiono motopompę, przewożoną na zaprzęgniętej w konie przyczepie dwukołowej. Zastąpiła ją wkrótce lepsza przyczepa produkcji NRD, ciągnięta już przez traktor. W 1967 r. zarejestrowano w Opolu Ochotniczą Straż Pożarną w Gródczankach, w 1997 r. remizę przeniesiono do starej wozowni przy pałacu, wyposażenie uzupełniono o motopompę PO5, a w 2006 r. od samborowickiej OSP otrzymano Żuka A15B rocznik 1969.
W 2008 r. remizę przeniesiono do budynku po starym sklepie, przy którym zbudowano blaszany garaż na lekki samochód. W 2009 r. remizę podłączono do systemu wczesnego ostrzegania, dokładając do niej nowy sprzęt. W 2021 r. blaszany obiekt wyburzono, wznosząc nowy, murowany przy świetlicy wiejskiej.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany