W Raciborzu o najdawniejszych śladach osadnictwa i odkryciach archeologicznych – konferencja i otwarcie wystawy w Muzeum
W Muzeum w Raciborzu przy ul. Gimnazjalnej 1 odbyła się dzisiaj konferencja naukowa poświęcona najnowszym odkryciom archeologicznym w rejonie Raciborza. Wydarzenie, w którym udział wzięli zarówno specjaliści, jak i entuzjaści historii, stanowiło okazję do wysłuchania wykładów o odkryciach sprzed tysięcy lat oraz do otwarcia wystawy podsumowującej dziesięcioletnie badania w Kornicach. Miłośnicy historii mogą wysłuchać zapisu konferencji na YT.
Program konferencji otworzyło powitanie gości przez organizatorów. Następnie Mirosław Furmanek zaprezentował wykład "Okna w przeszłości. 10 lat badań archeologicznych w Kornicach", a wkrótce oficjalnie otwarto wystawę o tym samym tytule. Ekspozycja obejmuje niezwykłe artefakty i fotografie dokumentujące dekadę intensywnych prac archeologicznych, które odsłaniają kolejne fragmenty historii regionu.
W dalszej części programu odbyły się kolejne referaty. Andrzej Wiśniewski wraz z zespołem badawczym przedstawił odkrycia ze stanowiska Racibórz Studzienna, ukazujące najstarsze ślady obecności człowieka w tej okolicy. Małgorzata Kurgan-Przybylska opowiedziała o wielokulturowym stanowisku eneolitycznym w Raciborzu-Ocicach, a Przemysław Dulęba omówił wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych w Samborowicach przez ostatnie dwanaście sezonów.
Dalsza część artykułu pod wideo
Po przerwie na poczęstunek uczestnicy wysłuchali kolejnych wystąpień, w tym wykładu Mirosława Furmanka na temat rozwoju osadnictwa od czasów neolitycznych do średniowiecza oraz referatu Radosława Zdaniewicza poświęconego średniowiecznym siedzibom rycerskim okolic Raciborza. Zwieńczeniem konferencji było wystąpienie Wiktorii Stangret i współpracowników na temat najnowszych odkryć archeologicznych pod powierzchnią ziemi w Raciborzu.
Spotkanie zakończyło się dyskusją i było doskonałą okazją do podsumowania wielu lat badań nad historią tego regionu oraz prezentacji wyników prac archeologicznych, które wzbogacają wiedzę o dawnych dziejach Raciborza i okolic.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany