O Urban Labie w raciborskim magistracie
W raciborskim raruszu odbyło się kolejne spotkanie w sprawie raciborskiego Urban Labu, którego otwarcie w budynku nowego dworca PKP przewiduje się na wiosnę.
Tym razem w spotkaniu uczestniczyli naczelnicy poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta, przedstawiciele miejskich jednostek, oraz wiceprezydent Małgorzata Rudnicka-Głowińska.
Spotkanie w formie warsztatowej prowadził dr Bartosz Piziak z Instytutu Miast i Regionów, którego śmiało można nazwać ojcem chrzestnym polskich Urban Labów.
Omówione zostały przykłady innych miast, w których podobne przestrzenie funkcjonują. Podczas prezentacji przedstawiono realizacje z całego świata, wskazując na cele, które przyświecały ich powstawaniu, a także na funkcję, jaką pełnią po latach działalności.
Od pomysłu do realizacji
Idea raciborskiego Urban Labu zrodziła się w raciborskim urzędzie ponad dwa lata temu. Jest ona w dużej części wynikiem powstałej strategii dla miasta do roku 2030, na której powstanie wpływ miało szerokie spektrum organizacji, społeczności, przedsiębiorców i mieszkańców naszego miasta.
Pojawiła się wizja stworzenia przestrzeni, która pełnić będzie funkcję zarówno przestrzeni do organizowania spotkań biznesowych, szkoleń, czy innego rodzaju wydarzeń, jak również miejsca do pracy zdalnej, miejsca dla organizacji pozarządowych, oraz kuźni idei. Po wizytach studyjnych raciborskich urzędników w podobnych miejscach pomysł Urban Labu zaczął się klarować.
Najważniejszym aspektem planowania nowego miejsca na mapie Raciborza, była partycypacja społeczna. W Urzędzie Miasta zorganizowano szereg dyskusji, warsztatów i spotkań ze środowiskami młodzieży, seniorów, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i licznymi ekspertami. Temat wielokrotnie był przedstawiany przez pracowników Wydziału Rozwoju na sesjach Rady Miasta oraz branżowych komisjach. Ogrom włożonej w to pracy zaowocował powstaniem koncepcji elastycznego miejsca dla różnych środowisk. Miejsca nie tylko do pracy, ale również luźniejszych spotkań przy kawie, czy przestrzeni, gdzie będzie można porozmawiać z urzędnikiem w mniej oficjalnym miejscu niż urząd.
Idea Urban Labu doskonale się wpisała w miejsce, gdzie ma być ona realizowana, czyli nowy dworzec PKP. Położony w centrum Raciborza obiekt, który doskonale skomunikowany jest nie tylko z innymi miejscami w mieście, ale także z innymi miejscowościami, jest wręcz skrojony na miarę dla tego przedsięwzięcia.
Ostatnie szlify
Spotkanie takie jak to w środę, stanowi jeden z ostatnich szlifów przed finalizacją realizacji Urban Labu i jego otwarciem. Case study z podobnych miejsc daje nam doskonałe porównanie czym chcielibyśmy, aby był nasz Urban Lab, z tym co już udało się wdrożyć w innych miastach. Raciborski Urban Lab będzie trzecim w Polsce Urban Labem prowadzonym przez Samorząd i pierwszym z tak zakreślonym zakresem działalności. To nietuzinkowe miejsce odpowie na wyrażane przez mieszkańców potrzeby i będzie perełką na mapie naszego Miasta.
Dzięki tego typu warsztatom uda się uniknąć wielu potencjalnych zagrożeń, a także czerpać inspirację z miejsc, w których Urban Lab przyjął się doskonale.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany