Dzień św. Marcina w Rudniku – tradycja i zabawa w jednym
Święto patrona miłosierdzia i hojności przyciągnęło wielu mieszkańców.
W Rudniku 10 listopada 2024 roku mieszkańcy i goście uczestniczyli w obchodach Dnia św. Marcina, upamiętniających patrona znanego z hojności i troski o ubogich. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 14:30 krótkim nabożeństwem w miejscowym kościele, po którym wszyscy chętni wzięli udział w przemarszu z lampionami, prowadzonym przez postać św. Marcina. Przemarsz zakończył się w Gminnym Centrum Informacji, gdzie na uczestników czekało wiele atrakcji.
Program pełen atrakcji
W ramach obchodów przygotowano darmowy poczęstunek – rogale i herbatę, nawiązujące do świętomarcińskiej tradycji. Dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w licznych konkursach z nagrodami, a dodatkowy bufet z przysmakami, takimi jak wata cukrowa, popcorn, grzane wino, kiełbaski i zakręcone ziemniaki, przyciągnął zarówno młodszych, jak i starszych. Tradycyjnie, dzień zakończył się wspólnym ogniskiem, które stało się okazją do integracji i rozmów w radosnej atmosferze.
Kim był św. Marcin?
Św. Marcin z Tours, żyjący w IV wieku, był rzymskim żołnierzem, który zasłynął z aktu dobroci wobec żebraka, któremu oddał połowę swojego płaszcza, aby uchronić go przed zimnem. To wydarzenie stało się symbolem miłosierdzia, a Marcin wkrótce po tym nawrócił się na chrześcijaństwo i został biskupem Tours we Francji. W wielu krajach, zwłaszcza w Europie, Dzień św. Marcina obchodzony jest jako święto hojności, podczas którego rozdaje się jedzenie potrzebującym oraz organizuje procesje z lampionami, symbolizujące światło i nadzieję.
Obchody w Rudniku po raz kolejny pokazały, że tradycje świętomarcińskie mogą łączyć i dostarczać radości zarówno dorosłym, jak i dzieciom, a także przypominać o wartościach, które patron tego dnia wniósł do historii.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany