Razem przeciwko przemocy i uzależnieniom. Policjanci rozmawiali z nauczycielami
Raciborscy policjanci na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Raciborzu podinsp. Markiem Ryszką wspólnie z wójtem gminy Nędza Leszkiem Pietraszem oraz dyrektorem Szkoły Podstawowej w Nędzy Ireneuszem Fietem zorganizowali spotkanie pod nazwą „Razem przeciwko przemocy i uzależnieniom”. Tym razem mundurowi o bezpieczeństwie dzieci rozmawiali z nauczycielami. Podczas spotkania omówiono, czym jest przemoc rówieśnicza, domowa oraz cyberprzemoc, oraz jak reagować w takich sytuacjach.
W środę w Szkole Podstawowej w Nędzy odbyło się spotkanie z dyrekcją i kadrą pedagogiczną szkoły na temat „Razem przeciwko przemocy i uzależnieniom”. Spotkanie zostało zorganizowane dzięki współpracy Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu podinsp. Marka Ryszki z wójtem gminy Nędza Leszkiem Pietraszem oraz dyrektorem Szkoły Podstawowej w Nędzy Ireneuszem Fietem.
Celem zorganizowanego spotkania było omówienie realizacji procedury Niebieskiej Karty. Wspólne spotkanie pozwoliło na przypomnienie obowiązujących przepisów. Aspirant sztabowy Edyta Mazur przypomniała, czym jest przemoc domowa i jakie są jej rodzaje. Wskazywała na zachowania dzieci mogące świadczyć, że w rodzinie może dochodzić do krzywdzenia. Przypominała, co w takich sytuacjach należy zrobić, aby chronić dobro małoletnich.
Rodzina jest najważniejszym miejscem kształtowania się postaw, zachowań, osobowości dzieci. Każda osoba w rodzinie w tym przede wszystkim dzieci powinny czuć się bezpiecznie. Codzienność jednak pokazuje również inne oblicze rodziny, gdzie w zaciszu czterech ścian dochodzi do przemocy i znęcania. Dlatego, aby skutecznie przeciwdziałać przemocy w rodzinie, bardzo ważna jest współpraca wszystkich instytucji wchodzących w skład zespołów interdyscyplinarnych: przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych.
Zadaniem takich zespołów jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie przez diagnozowanie problemu, podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym, inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc. To pierwsze z cyklu zaplanowanych spotkań.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany