Plac Długosza i żwirownie to cel prezydenta. Urzędnicy pokazali, co ich inspiruje
W przypadku żwirowni na Ostrogu to park Gródek w Jaworznie.
W środę, 20 listopada o godz. 16:00, w Sali Błękitnej Urzędu Miasta Racibórz odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Rewitalizacji. Głównymi tematami spotkania były inicjatywy Urban Labu oraz postępy działań rewitalizacyjnych w mieście.
Spotkanie rozpoczął Przewodniczący Komitetu Rewitalizacji, Maciej Musioł, witając wszystkich uczestników. Następnie wiceprezydent Małgorzata Rudnicka-Głowińska przedstawiła plan obrad.
Urban Lab i rewitalizacja dworca PKP
Pierwszym punktem było omówienie projektu Raciborskiego Urban Labu. Elżbieta Franiczek, Inspektor ds. Strategii i Rozwoju, przedstawiła historię dworca PKP w Raciborzu, jego zmieniający się wygląd oraz proces wypracowania koncepcji zagospodarowania tego miejsca. W działania te zaangażowano zespół ds. zagospodarowania powierzchni dworca i jego otoczenia, który współpracował z Politechniką Śląską.
W prezentacji zaprezentowano podział przestrzeni dworca na różne strefy: Stację Młodych, Urban Lab, pomieszczenie do wynajęcia oraz taras widokowy. Urban Lab będzie dostępny bezpłatnie, a organizowane tam wydarzenia nie będą wiązały się z kosztami. Planowane jest także uruchomienie systemu rezerwacji sal.
Działania rewitalizacyjne
Wojciech Hipnarowicz, Kierownik Referatu Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora, poinformował o postępach działań rewitalizacyjnych. Gminny Program Rewitalizacji Miasta Racibórz na lata 2021-2030 uzyskał pozytywną opinię Urzędu Marszałkowskiego i został wpisany do Wykazu Gminnych Programów Rewitalizacji Województwa Śląskiego. Dzięki temu Racibórz może ubiegać się o wsparcie finansowe na kolejne projekty.
Omówiono również konkretne projekty:
- Lokomotywa rozwoju – zagospodarowanie przestrzeni dworca PKP,
- Ekspozycja średniowiecznych murów miejskich,
- Renowacja barokowej figury św. Jana Nepomucena,
- Poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i Muzeum w Raciborzu,
- Przebudowa płyty Rynku – przedstawiono zwycięską koncepcję.
Zaprezentowano także zdjęcia rewitalizowanych ulic Karola Miarki i Ogrodowej, gdzie dokonano odbetonowania przestrzeni.
Plany na przyszłość
Omówiono plany zagospodarowania Placu Długosza oraz terenów żwirowni. Wiceprezydent zapowiedziała powołanie zespołów odpowiedzialnych za te projekty. Inspiracją dla żwirowni jest Park Gródek w Jaworznie, którego zdjęcia również zaprezentowano.
Park Gródek to najsłynniejszy obecnie Park na terenie Jaworzna. Lazurowa woda, kładka na zbiorniku Wydra są najczęściej fotografowanym miejscem. Kolejne miejsce, które zostało zrekultywowane po terenie poprzemysłowym jest nazywany przez turystów, którzy odwiedzają nasz Park „polskimi Malediwami”. To idealne miejsce na spacer z całą rodziną! Więcej TUTAJ
Dyskutowano również o rewitalizacji byłej Winiarni i szlaku murali w mieście.
Oddolne inicjatywy mieszkańców
Maria Olejarnik, Miejska Konserwator Zabytków, podkreśliła zaangażowanie mieszkańców w rewitalizację Cmentarza Ewangelickiego przy ul. Starowiejskiej. Mieszkańcy zwrócili się do Urzędu Miasta z prośbą o wsparcie techniczne i finansowe. Wyróżniono także Aleksandra Gromotkę za odnowienie okien w kamienicy przy placu Wolności.
Spotkanie zakończyło się podsumowaniem dotychczasowych działań i zapowiedzią kolejnych inicjatyw.
Komentarze (9)
Dodaj komentarz