Prokuratura i śląscy pogranicznicy z Raciborza uderzyli w nielegalną migrację
- Zrealizowano dwa Europejskie Nakazy Aresztowania oraz skierowano akt oskarżenia w związku z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej - informuje Śląski Oddział Straży Granicznej z Raciborza.
Kilka tygodni temu Polka zajmująca się organizowaniem nielegalnej migracji została przekazana do naszego kraju na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Teraz w ten sam sposób do Polski trafił jej syn, który z nią współdziałał w przestępczym procederze.
Sprawa swój początek miała pod koniec września 2023 r. Od tego czasu dynamiczne i zdecydowane działanie Straży Granicznej oraz Prokuratury pozwoliło na rozpracowanie części grupy, działającej w Polsce. Osoby zaangażowane w nielegalny proceder wyruszały z terytorium Polski do krajów zagrożonych napływem nielegalnych migrantów, by na miejscu wynająć pojazd i poprzez kraje Unii Europejskiej etapowo przewozić migrantów na terytorium Niemiec i Austrii. Część osób koordynowała działania przestępcze poprzez zapewnianie noclegów oraz środków transportu, inni byli odpowiedzialni za przewiezienie nielegalnych migrantów, a jeszcze inni dostarczali informacje na temat miejsc przebywania nielegalnych migrantów. Grupa działała na terytorium Polski, Węgier, Słowacji i Niemiec, a w swojej strukturze posiadała zarówno obywateli RP jak i cudzoziemców.
W toku śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu, a nadzorowanego przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach Prokuratury Krajowej zgromadzono materiał dowodowy, pozwalający na zastosowanie wobec dwóch osób Europejskiego Nakazu Aresztowania. Procedura ta okazała się skuteczna i w ramach międzynarodowej współpracy z Republiką Federalną Niemiec, dwoje podejrzanych zostało przekazanych do Polski w październiku oraz w listopadzie tego roku.
Kobieta oraz mężczyzna poza zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej usłyszeli także zarzut organizowania nielegalnej migracji, z czego mieli uczynić sobie stałe źródło dochodu. Mężczyźnie dodatkowo przedstawiono m.in. zarzut przygotowania do przywozu oraz wprowadzenia do obrotu środków odurzających. Obecnie osoby zgodnie z postanowieniem Sądu o tymczasowym aresztowaniu przebywają w Areszcie Śledczym.
Funkcjonariusze Straży Granicznej doprowadzili do przedstawienia zarzutów 11 członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Na początkowym etapie postępowania wobec trojga zastosowano najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Śledztwo we wrześniu 2024 roku zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko 9 osobom działającym w strukturach tejże grupy. Podejrzanym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Europejski nakaz aresztowania stanowi decyzję sądową wydaną przez państwo członkowskie Unii Europejskiej w celu aresztowania i przekazania przez inne państwo członkowskie osoby, której dotyczy wniosek, w celu przeprowadzenia postępowania karnego lub wykonania kary pozbawienia wolności bądź środka zabezpieczającego (art. 1 ust. 1 decyzji ramowej 2002/584/WSiSW). Współpraca w ramach ENA oparta jest na zasadzie wzajemnego uznawania i wykonania orzeczeń innych państw członkowskich UE.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany