Wody Polskie realizują aktualnie 140 zadań na rzecz usuwania skutków powodzi o szacunkowej wartości prawie 76 mln zł
Wody Polskie aktywnie działają na terenach dotkniętych przez powódź – aktualnie prace interwencyjne trwają w wielu lokalizacjach, przywracając sukcesywnie bezpieczeństwo mieszkańcom. W trakcie są 63 zadania w województwie dolnośląskim, 27 w województwie opolskim, 23 w województwie śląskim, 16 w województwie lubuskim i 1 w województwie małopolskim, z czego na szacunkową kwotę ok. 3 mln zł RZGW w Gliwicach realizuje 35 zadań.
Największe prace na obszarze RZGW w Gliwicach trwają m.in. w powiatach głubczyckim, wodzisławskim, bielskim, cieszyńskim. Wody Polskie pracują nad uprzątnięciem i udrożnieniem koryt rzek: Psina w Bieńkowicach, Lubomka (inaczej Leśnica) w Lubomii, gdzie oprócz udrażniania prowadzona jest likwidacja rozmyć i osuwisk w korycie, na rzece Troi w miejscowościach: Kietrz, Kozłówki, Nowa Cerekwia, Wojnowice, Włodzienin oraz Zubrzyce. Udrażniane jest koryto rzeki Bładniczka w Ustroniu, gdzie zarazem remont przechodzi zabudowa i brzegi tego potoku. Wody Polskie w Gliwicach likwidują zarazem zator i naprawiają skarpy oraz koronę wału rzeki Iłownicy w rejonie ul. Burzej w miejscowości Ligota (gmina Czechowice-Dziedzice).
Do ważnych lokalnie zadań należy także usuwanie wyrw brzegowych, które jest kontunuowane na rzekach takich jak m.in.: Psina w miejscowości Grobniki, Bodek w gminie Racibórz, Bierawka w Bierawie i Sośnicowicach, Dankówka w Dankowicach (gmina Wilamowice), Sucha w Grabowie czy Nacyna w Rybniku. Prace naprawcze są realizowane również w obrębie rzeki Białej w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie usunięcia wymagają szkody powstałe w okolicy stopnia wodnego. Rzeka Biała jest także objęta przedmiotowymi pracami w Bielsku-Białej. Naprawę przechodzi napęd hydrauliczny klapy środkowej Starego Jazu Koźle na rzece Odrze w Kędzierzynie-Koźlu.
Jak przebiegają prace interwencyjne?
Prace interwencyjne realizowane są w celu usunięcia skutków powodzi i powstałych szkód oraz przygotowania koryt rzek pod zaprojektowanie i wykonanie docelowych robót niezbędnych dla uniknięcia dalszych zniszczeń w przyszłości. Ich realizacja odbywa się na podstawie inwentaryzacji terenowej - na całych odcinkach zniszczonych rzek, uszkodzonych urządzeniach wodnych oraz w ramach udrożniania koryt rzek i potoków. To m.in.:
- odtwarzanie koryt rzek (np. przez zasypywanie wyrw czy uzupełnianie ubytków skarp i dna cieków w miejscach stanowiących zagrożenie dla mieszkańców lub infrastruktury)
- udrażnianie koryt rzek oraz porządkowanie terenu zbiorników (np. przez usuwanie zatorów i rumoszu, w miejscach gdzie spiętrzenie wód i podtopienia mogą stanowić uzasadnione zagrożenie dla mieszkańców lub infrastruktury)
- kontrole, zabezpieczenia i naprawy urządzeń wodnych w celu przywrócenia ich funkcji przeciwpowodziowej (np. ubezpieczeń brzegowych, murów oporowych, wałów przeciwpowodziowych, zbiorników przeciwpowodziowych).
Należy mieć na względzie czas i miejsce, w którym wystąpiła powódź. Pilność zabezpieczenia wynika z wysokiego ryzyka wystąpienia opadów (okres jesienny), a także potencjalnej powodzi roztopowej na wiosnę. Zalegający w korytach rumosz czy przerwane wały przeciwpowodziowe stwarzają realne ryzyko dla bezpieczeństwa cywilnego.
Działania dla bezpieczeństwa mieszkańców, środowiska naturalnego i infrastruktury
Wody Polskie w związku z przeciwdziałaniem i usuwaniem bezpośredniego zagrożenia dla ludności są zobowiązane do podjęcia natychmiastowych działań zapobiegających wystąpieniu zagrożenia ponownie. Charakter i zakres prac są zgodne z unijnym i krajowym prawodawstwem:
- usuwane są i będą tylko drzewa i krzewy które zostały powalone lub uszkodzone oraz przyniesione z innego terenu w wyniku powodzi
- usuwanie odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, z wód i terenów przyległych, które stwarzają realne zagrożenie chemiczne dla stanu wód i ekosystemów od wód zależnych
zabudowa wyrw brzegowych jest i będzie się odbywała w szczególności w miejscach styku z inną infrastrukturą tj. drogami, przyczółkami mostowymi, wodociągami, gazociągami, liniami energetycznymi itp.
- usuwanie odsypisk prowadzone jest w miejscach powodujących znaczne ograniczenie przekroju poprzecznego rzeki, szczególnie w rejonie mostów.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany