BemaMed Racibórz. Biopsja cienkoigłowa tarczycy - BACC
Biopsja tarczycy - jest badaniem, które wykonuje się w przede wszystkim w przypadku zmian ogniskowych w tarczycy. Ponadto biopsję można wykonać w przypadku zmian zapalnych tarczycy o ostrym lub podostrym przebiegu.
Selekcja zmian do BACC opiera się przede wszystkim na ich wyglądzie sonograficznym, wielkości, dynamice wzrostu. Dodatkowo bierze się pod uwagę aspekty takie jak wiek pacjenta, wywiad onkologiczny, narażenie na promieniowanie jonizujące w przeszłości. Nie każda zmiana ogniskowa tarczycy wymaga wykonana BACC. Biopsję cienkoigłową wykonuje się także w celu opróżnienia torbieli tarczycy z nagromadzonego w niej płynu.
Jak wygląda przebieg badania?
Biopsję tarczycy wykonuje się pod kontrolą USG przy pomocy igły i polega ona na pobraniu materiału komórkowego, który następnie oceniany jest przez patomorfologa. Badanie trwa kilka minut. Podczas samego nakłucia nie wolno mówić, połykać śliny, żuć gumy. Należy wstrzymać kaszel. Podczas badania odczuwalny jest ból w miejscu kłucia. Ze względu na małą średnicę wykorzystywanych igieł (0,4-0,6 mm) – cieńszych niż do pobrania krwi, nie ma potrzeby stosowania znieczulenia miejscowego. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Po badaniu, w miejscu nakłucia, przyklejany jest niewielki opatrunek. Miejsce nakłucia należy uciskać palcami.
Jak przygotować się do badania?
Pacjenci, którzy nie stosują leków przeciwkrzepliwych nie wymagają specjalnego przygotowania do badania.
Wskazane jest posiadanie świeżego badania oraz USG oraz skierowanie od lekarza kierującego.
Wykonanie biopsji poprzedzone jest udziałem pisemnym świadomej zgody na BACC
Pacjenci stosujący leki przeciwkrzepliwe wymagają zwykle czasowego odstawienia leków lub ich zamiany na inne. Zawsze należy poinformować lekarza o stosowanych lekach przeciwkrzepliwych
Przeciwwskazania
Bezwzględne przeciwwskazania do BACC obejmują:
- ciężkie zaburzenia krzepnięcia,
- ropne, zapalne zmiany w miejscu planowanego wkłucia,
- brak zgody i współpracy pacjenta podczas biopsji.
Postępowanie po badaniu biopsji
Należy uciskać miejsce wkłucia przez 10-15 min.
W dniu badania oraz w kolejnym dniu (po biopsji tarczycy) nie należy wykonywać wysiłków fizycznych (treningi, zawody sportowe, prace fizyczne).
Powikłania po BACC
BACC tarczycy jest procedurą bezpieczną i małoinwazyjną. Działania niepożądane z reguły są mało nasilone i mają przemijający charakter, obejmują:
- krwawienie i/lub krwiak w miejscu ukłucia (konieczny ucisk bezpośrednio po badaniu),
- ból w miejscu ukłucia (w przypadku nasilenia okład z lodu, paracetamol),
- obrzęk w miejscu ukłucia (okład z lodu), – omdlenie po biopsji.
Niezwykle rzadko występujące powikłania po BACC:
- porażenie strun głosowych < 0,036%:
- zakażenie w miejscu nakłucia,
- krwawienie wymagające interwencji chirurgicznej
Biopsje cienkoigłowe tarczycy można wykonać w centrum medycznym BemaMed przy ul. Gen. J. Bema 4 w Raciborzu www.bemamed.pl Telefon rejestracji: 500 640 206
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.