Pierwszy las Miyawaki w Rybniku. Raciborskie urzędniczki włączyły się w akcję sadzenia
27 listopada 2024 na zaproszenie Miasta Rybnika, Katarzyna Mikieta z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz Karolina Gruca z Wydziału Komunalnego wzięły udział w akcji sadzenia 600 drzew i krzewów, tworząc pierwszy kieszonkowy las w Rybniku.
Mówi się o nim mikrolas lub las Miyawaki. Jest to metoda zalesiania opracowana w poprzednim wieku przez japońskiego botanika Akira Miyawaki.
- Idea mikrolasów Miyawaki zakłada przywracanie natury na obszary zdegradowane i miejskie. Ich sukces polega na odpowiednim przygotowaniu podłoża, zaczerpywaniu wiedzy z natury o składzie gatunkowym, przyśpieszaniu naturalnych procesów glebotwórczych oraz naśladowaniu procesów zachodzących w puszczach - wyjaśnia dr Kasper Jakubowski z Forest Maker. Dzięki przygotowaniu gleby, przywróceniu procesów glebotwórczych, odpowiedniemu doborowi gatunkowemu i przyśpieszaniu naturalnych procesów mikroLas jest 18 razy bardziej bioróżnorodny od lasów gospodarczych. Rośnie też 2-3 razy szybciej - dodaje.
Mikrolasy w przestrzeniach miasta przyczynią się do stworzenia unikalnego mikroklimatu w miejskiej dżungli, wpłyną na retencję i zwiększą bioróżnorodność, poprawiając dobrostan mieszkańców.
Zdobyte doświadczenie i bezpośrednia obserwacja procesu tworzenia takiego naturalnego ekosystemu z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz