Demoralizacja powodem wizyty dzielnicowego w SP 15
Raciborski dzielnicowy asp.szt. Krzysztof Biskup spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu. Mundurowy przeprowadził prelekcje, których głównym tematem była demoralizacja i odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne oraz hejt wśród młodzieży. Celem takich spotkań jest uświadomienie uczniom czym jest demoralizacja, jak sobie z nią radzić oraz jak nieletni powinni się zachowywać w sytuacjach niebezpiecznych.
Demoralizacja to wszystko, co negatywnie wpływa na młodzież. Każdy młody człowiek może być zagrożony demoralizacją ze strony otaczającego go środowiska. Ważne jest jednak, aby nie dać się „wciągnąć” w niebezpieczne sytuacje. Policjanci, w trakcie swojej służby spotykają się z formami demoralizacji nieletnich takimi jak np. uchylanie się od obowiązku szkolnego, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków czy innych środków powodujących stan odurzenia, ucieczki z domu i popełnienie czynów zabronionych.
O demoralizacji mówimy, kiedy zdarzenia takie mogą przybierać, postać powtarzającego się postępowania. Na niewłaściwe zachowania reagują mundurowi. Jeśli mamy podejrzenie, że jakiś nieletni jest zagrożony demoralizacją, sporządzamy niezbędną dokumentację, która trafia do sądu dla nieletnich. To właśnie sąd podejmuje dalsze decyzje co do losu nieletniego. Zdarzają się sytuacje, w których młodzież niewłaściwie traktuje swoich rówieśników, dlatego policjanci podejmują działania profilaktyczne mające na celu uświadomienie młodym ludziom, jakie konsekwencje mogą ponieść za swoje czyny.
Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich przewiduje konsekwencje w postaci środków wychowawczych i poprawczych. Konsekwencje prawne to jedno, ale sposób codziennego radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych, to drugie.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany