Wyobrażona tożsamość - warsztaty na Stacji Młodych
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu- Stacja Młodych zorganizowała 4 grudnia warsztaty „Wyobrażona tożsamość”, na których zostały poruszone tematy migracji, mniejszości narodowych w Polsce oraz zawiłości ludzkich tożsamości. Częścią warsztatu była detektywistyczna gra „Spadkobiercaˮ, która opiera się na mechanizmie działania „mobilnego escape roomuˮ. Spotkanie poprowadziła Monika Zielińska.
Wyobraź sobie, że jesteś detektywem i właśnie otrzymujesz swoje pierwsze zlecenie.
Śledztwo rozpoczynasz w małej wiosce koło Przemyśla, by następnie, tropiąc ślady w Neapolu i Chicago, odnaleźć rozwiązanie zagadki w zupełnie innym miejscu na mapie. Twoim zadaniem jest odnalezienie żyjących krewnych pewnego bogatego Amerykanina, który poszukuje spadkobiercy. Nie będzie to jednak łatwe, bo wojenna zawierucha i powojenna sytuacja polityczna tej części Europy plączą tropy i podpowiadają fałszywe teorie. Taki scenariusz mieli do rozwikłania uczestnicy warsztatów „Wyobrażona tożsamość”. Na Stacji Młodych zebrała się grupa edukatorów zainteresowanych tematyką migracji, mniejszości narodowych w Polsce oraz złożoności ludzkiej tożsamości. Warsztaty poprowadziła Monika Zielińska, kierowniczka Działu Edukacji Stowarzyszenia Laboratorium Działań dla Pokoju (Salam Lab).
Kluczowym punktem zajęć była detektywistyczna gra „Spadkobierca”. Stworzona przez Dział Edukacji Salam Lab we współpracy z Centrum Gier Symulacyjnych i Grywalizacji Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gra zdobyła nagrodę najlepszego warsztatu na prestiżowej konferencji International Simulation and Gaming Association (ISAGA). Po rozgraniu gry był czas by wspólnie zastanowić się nad tym jak odczytujemy tożsamości i jak sami siebie określamy w oparciu o różne perspektywy. Gra od razu wzbudziła entuzjazm uczestników warsztatów. Akta sprawy zawierały różnorodne materiały, takie jak listy, zdjęcia, artykuły z gazet i oficjalne pisma, których analiza szybko pochłonęła uwagę wszystkich. Nie zdradzimy rozwiązania zagadki – finał tej historii, tak jak wiele prawdziwych rodzinnych opowieści, był pełen nieoczekiwanych zwrotów i emocji.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Welcome – Library for Everyone”, który jest dofinansowany z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany