Raport 998. Pożar sadzy, czad w mieszkaniu i alarm z monitoringu
Podczas niedzielnej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali trzy interwencje. Działania prowadzono w Rzuchowie oraz Raciborzu.
Pierwsza interwencje miała miejsce o godzinie 9.05 w Rzuchowie przy ulicy Dębowej. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru sadzy. Do akcji zadysponowano trzy zastępy PSP oraz dwa zastępy OSP. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że zapaliła się sadza w przewodzie dolotowym łączącym piec z kominem. Przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzono temperaturę przewodu kominowego. Wynosiła ona 20 stopni Celsjusza. Strażackie działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu i wyczyszczeniu pieca oraz wyczystki. Wykonane zostały także kontrolne pomiary temperatury oraz pomiar atmosfery pod kątem obecności tlenku węgla. Działania te nie wykazały dalszego zagrożenia. Strat materialnych i osób poszkodowanych nie odnotowano.
W trakcie działań w Rzuchowie (godz. 9.43) dyżurny PSP Racibórz odebrał kolejne zgłoszenie. Tym razem dotyczyło ono alarmu z monitoringu przeciwpożarowego działającego w jednym z obiektów przy ulicy Bosackiej w Raciborzu. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP. Jeden zastęp ochotników wezwano także na plac komendy przy Reymonta celem zabezpieczenia rejonu. Po dojeździe strażaków pod adres wskazany w zgłoszeniu oraz przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że nie ma zagrożenia pożarowego, a wzbudzenie czujki nastąpiło poprzez zapalenie papierosa przez lokatora pokoju. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy.
O godzinie 23.03 miało miejsce kolejne zdarzenie, które wymagało interwencji strażaków. Do komendy PSP wpłynęło zgłoszenie z ulicy Słowackiego, mówiące o wejściu domowej czujki tlenku węgla w stan alarmu. Na miejsce skierowano jeden zastęp PSP. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że lokatorzy mieszkania opuścili mieszkanie, uprzednio otwierając okna. Z informacji uzyskanych od właściciela lokalu wynikało, że czujnik tlenku węgla znajdujący się w łazience wskazywał obecność CO w ilości 20 ppm. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu pomiarów przy pomocy detektora wielogazowego. Urządzenie pomiarowe nie wskazało obecności tlenku węgla. Pomiary powtórzono przy zamkniętych oknach, uzyskując podobny wynik. Sprawdzono także pozostałe mieszkania w pionie. W nich również nie stwierdzono obecności CO. Po czterdziestu minutach działania zakończono. Nie odnotowano osób poszkodowanych.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany